fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPodatkiUE jako pierwsza na świecie wprowadza nowy haracz

UE jako pierwsza na świecie wprowadza nowy haracz

Unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie, które utoruje Unii Europejskiej drogę do ustanowienia pierwszego na świecie haraczu granicznego od wysokoemisyjnych towarów wprowadzanych na jej rynek.

Tak zwany mechanizm korygowania cen na granicach z tytułu emisji dwutlenku węgla ma na celu spowodowanie, że importowane z zagranicy towary będą droższe. To z kolei uderzy w konkurencyjność unijnego przemysłu, który te towary wykorzystuje w produkcji. Początkowo nowy haracz będzie dotyczył żelaza, stali, cementu, aluminium, nawozów i energii elektrycznej, a także wodoru.

Jak informuje serwis EURACTIV.com, porozumienie zostało przypieczętowane dzień po tym, jak grupa krajów uprzemysłowionych G7 ogłosiła utworzenie „międzynarodowego klubu klimatycznego”, którego celem jest wspieranie bardziej ekologicznego przemysłu.

– Po raz pierwszy zapewnimy sprawiedliwe traktowanie naszych przedsiębiorstw, które płacą cenę emisji dwutlenku węgla w Europie, oraz ich zagranicznych konkurentów, którzy tego nie robią – powiedział europoseł Pascal Canfin, przewodniczący komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego.To ważny krok, który pozwoli nam zrobić więcej dla klimatu, jednocześnie chroniąc nasze firmy i miejsca pracy – bredził francuski eurokrata.

Podatek zostanie wprowadzony 1 października 2023 r. na okres próbny, który nakłada jedynie obowiązki sprawozdawcze na przywóz towarów objętych systemem. Po tym okresie przejściowym zacznie obowiązywać pełna opłata. Firmy importujące do UE wymienione wyżej towary będą musiały kupować certyfikaty na pokrycie związanej z nimi emisji dwutlenku węgla, chyba że będą w stanie udowodnić, że zostały już uwzględnione w przepisach dotyczących klimatu w kraju producenta. Z czasem opłata zastąpi bardzo krytykowane uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które unijny przemysł już od jakiegoś czasu musi kupować w ramach systemu handlu emisjami (ETS).

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA