fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUE mataczy w kwestii zakupu szczepionek

UE mataczy w kwestii zakupu szczepionek

Komisja Europejska w porozumieniu z państwami członkowskimi zakupiła łącznie 4,5 mld dawek preparatów przeciwko COVID-19 za 71,5 mld USD, a teraz ukrywa informacje z tym związane.

Piotr Witt, mieszkający w Paryżu pisarz i publicysta, komentuje na antenie Radia Wnet kuriozalną i bulwersującą sytuację związaną z zakupem przez Unię Europejską preparatów przeciwko COVID-19. Unijne organy nie chcą ujawniać informacji dotyczących kontraktu z amerykańską firmą Pfizer. Biuro unijnego Prokuratora Generalnego potwierdziło, że prowadzi śledztwo w sprawie zakupu szczepionek przez Unię Europejską.

W czerwcu jeden z dziennikarzy zwrócił się z prośbą o dostęp do SMS-a, którego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wysłała do Alberta Bourli, prezesa koncernu Pfizer. Chodziło o trzeci, największy kontrakt opiewający na sumę 1,8 mld dawek o wartości 35 mld euro. Komisja odpowiedziała, że nie możne udostępnić treści wiadomości, ponieważ SMS nie jest środkiem komunikacji objętym zakresem „dokumentów zawodowych”. Mediatorka występująca w imieniu wnioskodawcy odparła, że jest wręcz przeciwnie. Wtedy odpowiedzią Komisji Europejskiej była informacja, że SMS od von der Leyen został… zagubiony. Pełnomocnik nie dała jednak za wygraną, zwracając się do komisji covidowej Parlamentu Europejskiego. Sprawa wciąż jest nierozstrzygnięta.

Z kolei we wrześniu Europejski Trybunał Obrachunkowy domagał się od Komisji Europejskiej wglądu w preliminarze oraz wszelkie materiały dokumentujące kroki, które poprzedziły zawarcie umowy zakupu szczepionek w rodzaju opinii uczonych czy przebiegu negocjacji. Nie uzyskał dostępu do tych informacji, co jest sprzeczne z traktatami europejskimi. Michèle Rivasi, francuska eurodeputowana, podejrzewa, że nie ma dostępu do negocjacji wstępnych, ponieważ… w ogóle ich nie było, a cała sprawa toczyła się wyłącznie pomiędzy przewodniczącą Ursulą von der Leyen a prezesem Alfredem Bourlą wbrew europejskim dyrektywom.

Co więcej, okazało się, że poprzednie partie preparatów kosztowały 14,5 USD za sztukę, podczas gdy w trzecim kontrakcie już 19,5 USD.

Co ukrywa Komisja Europejska? Czy tylko wysokość łapówek czy sprawa jest bardziej bulwersująca i chodzi o to, że krajom członkowskim wciskano nieprzebadane preparaty?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA