fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUE mataczy w kwestii zakupu szczepionek

UE mataczy w kwestii zakupu szczepionek

Komisja Europejska w porozumieniu z państwami członkowskimi zakupiła łącznie 4,5 mld dawek preparatów przeciwko COVID-19 za 71,5 mld USD, a teraz ukrywa informacje z tym związane.

Piotr Witt, mieszkający w Paryżu pisarz i publicysta, komentuje na antenie Radia Wnet kuriozalną i bulwersującą sytuację związaną z zakupem przez Unię Europejską preparatów przeciwko COVID-19. Unijne organy nie chcą ujawniać informacji dotyczących kontraktu z amerykańską firmą Pfizer. Biuro unijnego Prokuratora Generalnego potwierdziło, że prowadzi śledztwo w sprawie zakupu szczepionek przez Unię Europejską.

W czerwcu jeden z dziennikarzy zwrócił się z prośbą o dostęp do SMS-a, którego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wysłała do Alberta Bourli, prezesa koncernu Pfizer. Chodziło o trzeci, największy kontrakt opiewający na sumę 1,8 mld dawek o wartości 35 mld euro. Komisja odpowiedziała, że nie możne udostępnić treści wiadomości, ponieważ SMS nie jest środkiem komunikacji objętym zakresem „dokumentów zawodowych”. Mediatorka występująca w imieniu wnioskodawcy odparła, że jest wręcz przeciwnie. Wtedy odpowiedzią Komisji Europejskiej była informacja, że SMS od von der Leyen został… zagubiony. Pełnomocnik nie dała jednak za wygraną, zwracając się do komisji covidowej Parlamentu Europejskiego. Sprawa wciąż jest nierozstrzygnięta.

Z kolei we wrześniu Europejski Trybunał Obrachunkowy domagał się od Komisji Europejskiej wglądu w preliminarze oraz wszelkie materiały dokumentujące kroki, które poprzedziły zawarcie umowy zakupu szczepionek w rodzaju opinii uczonych czy przebiegu negocjacji. Nie uzyskał dostępu do tych informacji, co jest sprzeczne z traktatami europejskimi. Michèle Rivasi, francuska eurodeputowana, podejrzewa, że nie ma dostępu do negocjacji wstępnych, ponieważ… w ogóle ich nie było, a cała sprawa toczyła się wyłącznie pomiędzy przewodniczącą Ursulą von der Leyen a prezesem Alfredem Bourlą wbrew europejskim dyrektywom.

Co więcej, okazało się, że poprzednie partie preparatów kosztowały 14,5 USD za sztukę, podczas gdy w trzecim kontrakcie już 19,5 USD.

Co ukrywa Komisja Europejska? Czy tylko wysokość łapówek czy sprawa jest bardziej bulwersująca i chodzi o to, że krajom członkowskim wciskano nieprzebadane preparaty?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA