fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatUE mataczy w kwestii zakupu szczepionek

UE mataczy w kwestii zakupu szczepionek

Komisja Europejska w porozumieniu z państwami członkowskimi zakupiła łącznie 4,5 mld dawek preparatów przeciwko COVID-19 za 71,5 mld USD, a teraz ukrywa informacje z tym związane.

Piotr Witt, mieszkający w Paryżu pisarz i publicysta, komentuje na antenie Radia Wnet kuriozalną i bulwersującą sytuację związaną z zakupem przez Unię Europejską preparatów przeciwko COVID-19. Unijne organy nie chcą ujawniać informacji dotyczących kontraktu z amerykańską firmą Pfizer. Biuro unijnego Prokuratora Generalnego potwierdziło, że prowadzi śledztwo w sprawie zakupu szczepionek przez Unię Europejską.

W czerwcu jeden z dziennikarzy zwrócił się z prośbą o dostęp do SMS-a, którego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wysłała do Alberta Bourli, prezesa koncernu Pfizer. Chodziło o trzeci, największy kontrakt opiewający na sumę 1,8 mld dawek o wartości 35 mld euro. Komisja odpowiedziała, że nie możne udostępnić treści wiadomości, ponieważ SMS nie jest środkiem komunikacji objętym zakresem „dokumentów zawodowych”. Mediatorka występująca w imieniu wnioskodawcy odparła, że jest wręcz przeciwnie. Wtedy odpowiedzią Komisji Europejskiej była informacja, że SMS od von der Leyen został… zagubiony. Pełnomocnik nie dała jednak za wygraną, zwracając się do komisji covidowej Parlamentu Europejskiego. Sprawa wciąż jest nierozstrzygnięta.

Z kolei we wrześniu Europejski Trybunał Obrachunkowy domagał się od Komisji Europejskiej wglądu w preliminarze oraz wszelkie materiały dokumentujące kroki, które poprzedziły zawarcie umowy zakupu szczepionek w rodzaju opinii uczonych czy przebiegu negocjacji. Nie uzyskał dostępu do tych informacji, co jest sprzeczne z traktatami europejskimi. Michèle Rivasi, francuska eurodeputowana, podejrzewa, że nie ma dostępu do negocjacji wstępnych, ponieważ… w ogóle ich nie było, a cała sprawa toczyła się wyłącznie pomiędzy przewodniczącą Ursulą von der Leyen a prezesem Alfredem Bourlą wbrew europejskim dyrektywom.

Co więcej, okazało się, że poprzednie partie preparatów kosztowały 14,5 USD za sztukę, podczas gdy w trzecim kontrakcie już 19,5 USD.

Co ukrywa Komisja Europejska? Czy tylko wysokość łapówek czy sprawa jest bardziej bulwersująca i chodzi o to, że krajom członkowskim wciskano nieprzebadane preparaty?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA