Komisja Europejska w porozumieniu z państwami członkowskimi zakupiła łącznie 4,5 mld dawek preparatów przeciwko COVID-19 za 71,5 mld USD, a teraz ukrywa informacje z tym związane.

Piotr Witt, mieszkający w Paryżu pisarz i publicysta, komentuje na antenie Radia Wnet kuriozalną i bulwersującą sytuację związaną z zakupem przez Unię Europejską preparatów przeciwko COVID-19. Unijne organy nie chcą ujawniać informacji dotyczących kontraktu z amerykańską firmą Pfizer. Biuro unijnego Prokuratora Generalnego potwierdziło, że prowadzi śledztwo w sprawie zakupu szczepionek przez Unię Europejską.

W czerwcu jeden z dziennikarzy zwrócił się z prośbą o dostęp do SMS-a, którego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wysłała do Alberta Bourli, prezesa koncernu Pfizer. Chodziło o trzeci, największy kontrakt opiewający na sumę 1,8 mld dawek o wartości 35 mld euro. Komisja odpowiedziała, że nie możne udostępnić treści wiadomości, ponieważ SMS nie jest środkiem komunikacji objętym zakresem „dokumentów zawodowych”. Mediatorka występująca w imieniu wnioskodawcy odparła, że jest wręcz przeciwnie. Wtedy odpowiedzią Komisji Europejskiej była informacja, że SMS od von der Leyen został… zagubiony. Pełnomocnik nie dała jednak za wygraną, zwracając się do komisji covidowej Parlamentu Europejskiego. Sprawa wciąż jest nierozstrzygnięta.

Z kolei we wrześniu Europejski Trybunał Obrachunkowy domagał się od Komisji Europejskiej wglądu w preliminarze oraz wszelkie materiały dokumentujące kroki, które poprzedziły zawarcie umowy zakupu szczepionek w rodzaju opinii uczonych czy przebiegu negocjacji. Nie uzyskał dostępu do tych informacji, co jest sprzeczne z traktatami europejskimi. Michèle Rivasi, francuska eurodeputowana, podejrzewa, że nie ma dostępu do negocjacji wstępnych, ponieważ… w ogóle ich nie było, a cała sprawa toczyła się wyłącznie pomiędzy przewodniczącą Ursulą von der Leyen a prezesem Alfredem Bourlą wbrew europejskim dyrektywom.

Co więcej, okazało się, że poprzednie partie preparatów kosztowały 14,5 USD za sztukę, podczas gdy w trzecim kontrakcie już 19,5 USD.

Co ukrywa Komisja Europejska? Czy tylko wysokość łapówek czy sprawa jest bardziej bulwersująca i chodzi o to, że krajom członkowskim wciskano nieprzebadane preparaty?

Poprzedni artykułChińscy miliarderzy ubożeją
Następny artykułTechnologiczny gigant nie opuści Ukrainy