fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatPremier Serbii grzmi: „Unia Europejska naruszyła kilka umów"

Premier Serbii grzmi: „Unia Europejska naruszyła kilka umów”

Zdaniem Any Brnabić, premier Serbii, Unia Europejska naruszyła kilka umów, mając na uwadze przyjęcie wniosku Kosowa o członkostwo w Radzie Europy.

Walki o Kosowo ciąg dalszy. Wniosek Kosowa do Rady Europy został przyjęty 33 z 46 głosów, ale serbscy politycy, tacy jak minister spraw zagranicznych Ivica Dačić, zauważyli, że „coś, co nie jest państwem, nie może być członkiem Rady Europy”.

Unia Europejska łamie umowy

„Dla waszej informacji, do naszych partnerów z Unii Europejskiej. Serbia zauważa również, że Unia Europejska po raz kolejny bezpośrednio naruszyła wszystkie poniższe punkty. Umowa brukselska, umowa proponowana przez UE i aneks wykonawczy z Ochrydy, Statut Rady Europy, karta ONZ, rezolucja RB ONZ nr 1244” – napisała Brnabić na Twitterze.

– Rada Europy jest organem odrębnym od Unii Europejskiej. Jesteśmy świadomi, że Serbia zagłosowała przeciwko kandydaturze, ale koncentrujemy się na dialogu Belgrad-Prisztina – powiedział Peter Stano, rzecznik Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i spraw bezpieczeństwa, zapytany, czy Serbia złamała porozumienie brukselskie i ochrydzkie, które stwierdzają, że nie będzie sprzeciwiać się członkostwu Kosowa w jakichkolwiek organizacjach międzynarodowych.

Raport na temat Kosowa

Jak informuje serwis EURACTIV.com, dwóch ekspertów z biura Zgromadzenia Parlamentarnego będzie dalej analizować ofertę Kosowa. Napiszą raport na temat Kosowa i ocenią zgodność jego systemu sądownictwa z podstawowymi zasadami Rady Europy. Następnie zgromadzenie wyznaczy dwóch sprawozdawców z Komisji Spraw Politycznych i Demokracji oraz Komisji Prawnej i Praw Człowieka, którzy sporządzą sprawozdania. Zostaną one następnie rozpatrzone i poddane pod głosowanie w Zgromadzeniu Parlamentarnym.

Źródło: EURACTIV.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA