fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUnia Europejska odbierze Czechom 4 mln euro dotacji. Sprawdź, dlaczego

Unia Europejska odbierze Czechom 4 mln euro dotacji. Sprawdź, dlaczego

Komisja Europejska stwierdziła konflikt interesów w dystrybucji środków unijnych, w wyniku czego Czechom zostanie odliczone 4 mln euro od przyszłych dotacji.

Ivan Bartos, czeski minister rozwoju regionalnego z Partii Piratów, poinformował, że Komisja Europejska skontrolowała kwestię przyznania dotacji unijnych podmiotom, które się do tego nie kwalifikowały, w tym niektórym powiązanym z byłym premierem Andrejem Babišem.

W dochodzeniu trwającym około trzy lata Komisja Europejska znalazła kilka niezgodnych z prawem przykładów, w tym wypłatę dotacji na rzecz podmiotu należącego do holdingu Agrofert premiera Babiša. Polityk miał prowadzić niejasne operacje finansowe, aby być w zgodzie z czeskim prawem dotyczącym konfliktu interesów. Firma otrzymała dotację w wysokości 4 mln euro na budowę linii do produkcji chleba, która nie spełniała kryteriów innowacyjności.

Czeskie ministerstwa będą teraz musiały wyegzekwować zwrot tych funduszy od beneficjentów, co może skutkować sporami sądowymi. Zamiast zwracać pieniądze Komisji Europejskiej, Czechy dostaną mniej w następnym okresie.

– Do naszych instytucji będzie należało odzyskanie pieniędzy od firmy, która pobierała dotacje niezgodnie z zasadami – powiedział minister Bartos.

Wcześniej holdingowi Agrofert zarzucano zdefraudowanie unijnych funduszy w wysokości ok. 2 mln euro, za które nielegalnie wybudowano wielofunkcyjne centrum konferencyjne „Bocianie gniazdo” w Olbramovicach. Babiš miał dokonać pozornych zmian właścicielskich w spółce tak, by inwestycja wbrew prawu kwalifikowała się do otrzymania dotacji przewidzianych dla małych i średnich firm. Według raportu OLAF-u we wniosku o dotację podano fałszywe dane i zatajono pewne informacje, a dotacja nigdy nie powinna zostać udzielona.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA