W ramach tzw. Pakietu Fit for 55 Komisja Europejska chce zakazać używania w budynkach mieszkalnych i biurowych nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale i gazowych.

Jak informuje serwis Portalsamorzadowy.pl, zakaz miałby obowiązywać od 2027 r. dla nowych budynków i od 2030 r. – dla modernizowanych (gruntownie remontowanych).

W ramach Pakietu Fit for 55 Komisja Europejska proponuje objęcie budynków opłatami za emisję dwutlenku węgla. Nałożone byłyby one na paliwa kopalne (także gaz) wykorzystywane do ogrzewania budynków i podgrzewania w nich wody użytkowej.

Co więcej, w ramach Pakietu for 55 mają zostać wprowadzone duże zmiany w kilku dyrektywach. W efekcie tzw. standard zeroemisyjny ma być wymagany od wszystkich nowych budynków już od 2027 r., a od budynków podlegających modernizacji od 2030 r. Oznacza to, że od wtedy nie będzie można montować w budynkach nie tylko pieców węglowych oraz olejowych, ale i gazowych. Na dodatek, każdy budynek będzie musiał korzystać z odnawialnych źródeł energii.

W związku z tymi planami Brukseli do 2030 r. Polska powinna poddać modernizacji aż 2,4 mln budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej (w tym szkół czy szpitali). Czy ktoś policzył koszt realizacji tych pomysłów?

Poprzedni artykułCzechy wprowadziły jednorazowe 5000+
Następny artykułRosja została odcięta od nowoczesnych procesorów