fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaUE przedstawiła plan na zastąpienie gazu z Rosji

UE przedstawiła plan na zastąpienie gazu z Rosji

Skroplony gaz ziemny (LNG) z Nigerii ma pomóc w załataniu luki po rosyjskim gazie w Unii Europejskiej.

Jak poinformował Matthew Baldwin, zastępca dyrektora generalnego Departamentu Energetyki w Komisji Europejskiej, Bruksela chce zwiększyć import LNG z Nigerii.

– Jeśli chodzi o gaz, to Europa jest w trudnym położeniu, biorąc pod uwagę rosyjską inwazję na Ukrainę, niestabilność naszego rynku gazowego oraz ryzyko odcięcia nas od dostaw surowca – powiedział europejski urzędnik podczas konferencji prasowej w Abudży. – Dlatego stworzyliśmy grupę roboczą do spraw energetyki, której głównym celem jest znalezienie wiarygodnych partnerów, jak Nigeria, którzy mogliby pomóc w zastąpieniu gazu z Rosji – dodał.

Aktualnie UE już jest głównym importerem LNG z Nigerii, bo aż 60 proc. całego nigeryjskiego eksportu tego surowca trafia do Europy. Nigeryjski LNG stanowi natomiast 14 proc. gazowego importu wspólnoty.

– Chcemy zwiększyć ten udział – podkreślił Baldwin.

Aktualnie głównym wyzwaniem dla UE i Nigerii jest zwiększenie możliwości eksportowych dla nigeryjskiego LNG do Europy, które dzisiaj są zbyt małe.

UE jest największym na świecie importerem LNG. W 2021 r. blok kupił 80 mld metrów sześciennych tego surowca, a głównymi partnerami w tym obszarze są USA (28 proc.), Katar i Rosja (po 20 proc.), Nigeria (14 proc.) oraz Algieria (11 proc.).

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA