Ministrowie gospodarki Niemiec i Francji stoją na stanowisku, że Unia Europejska musi dorównać amerykańskim dotacjom dla zielonego przemysłu i wezwali Brukselę do wdrożenia zasad pomocy państwa, aby zapobiec zakłóceniom na jednolitym rynku.

Pixabay

W styczniu 2023 r. Stany Zjednoczone zaczną subsydiować energię wiatrową, samochody elektryczne i inne ekologiczne gałęzie przemysłu, aby nadać priorytet produkcji krajowej nad konkurencją zza Atlantyku poprzez tak zwane klauzule „Buy American” – czytamy w serwisie EURACTIV.

Dotacje wzbudziły zaniepokojenie instytucji unijnych, które obawiają się, że taka polityka może zachęcić europejskie firmy do przenoszenia się do USA. W opublikowanym dokumencie ministrowie gospodarki Francji i Niemiec – Bruno Le Maire i Robert Habeck, przedstawili swoją wizję utrzymania atrakcyjności Unii Europejskiej dla przemysłu.

– Nasza wspólna ambicja jest jasna: sprawić, by UE uzyskała niekwestionowane przywództwo w dziedzinie ekologicznego przemysłu – powiedział Le Maire.Nasza polityka przemysłowa powinna nie tylko pomagać w dostarczaniu innowacji i miejsc pracy, ale także w zachowaniu naszej niezależności – dodał.

W tym celu Francja i Niemcy dążą do zmiany unijnych zasad pomocy publicznej, które obecnie ograniczają możliwości dotowania firm przez państwa członkowskie.

„Ramy pomocy państwa powinny pozwolić nam wspierać i umożliwiać dopasowywanie środków w docelowych sektorach strategicznych” – czytamy w dokumencie, gdzie wymienia się energię wiatrową, słoneczną, pompy ciepła i wodór jako potencjalne sektory. Dzięki temu państwa unijne – zdaniem ministrów gospodarki Francji i Niemiec – byłyby w stanie przeciwstawić się subsydiom amerykańskim wsparciem własnych rządów w tej samej wysokości.

Komisja Europejska już zasygnalizowała otwartość na złagodzenie unijnych zasad pomocy publicznej w celu wsparcia zielonych branż. Thierry Breton, unijny komisarz ds. jednolitego rynku, zaproponował utworzenie nowego funduszu na szczeblu unijnym, finansowanego ze wspólnych pożyczek.

Poprzedni artykułAI jeszcze nie zabrało mi pracy
Następny artykułKto sprzedaje węgiel w Polsce