fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUE ściga się z USA o wysokość dotacji dla zielonego przemysłu

UE ściga się z USA o wysokość dotacji dla zielonego przemysłu

Ministrowie gospodarki Niemiec i Francji stoją na stanowisku, że Unia Europejska musi dorównać amerykańskim dotacjom dla zielonego przemysłu i wezwali Brukselę do wdrożenia zasad pomocy państwa, aby zapobiec zakłóceniom na jednolitym rynku.

W styczniu 2023 r. Stany Zjednoczone zaczną subsydiować energię wiatrową, samochody elektryczne i inne ekologiczne gałęzie przemysłu, aby nadać priorytet produkcji krajowej nad konkurencją zza Atlantyku poprzez tak zwane klauzule „Buy American” – czytamy w serwisie EURACTIV.

Dotacje wzbudziły zaniepokojenie instytucji unijnych, które obawiają się, że taka polityka może zachęcić europejskie firmy do przenoszenia się do USA. W opublikowanym dokumencie ministrowie gospodarki Francji i Niemiec – Bruno Le Maire i Robert Habeck, przedstawili swoją wizję utrzymania atrakcyjności Unii Europejskiej dla przemysłu.

– Nasza wspólna ambicja jest jasna: sprawić, by UE uzyskała niekwestionowane przywództwo w dziedzinie ekologicznego przemysłu – powiedział Le Maire.Nasza polityka przemysłowa powinna nie tylko pomagać w dostarczaniu innowacji i miejsc pracy, ale także w zachowaniu naszej niezależności – dodał.

W tym celu Francja i Niemcy dążą do zmiany unijnych zasad pomocy publicznej, które obecnie ograniczają możliwości dotowania firm przez państwa członkowskie.

„Ramy pomocy państwa powinny pozwolić nam wspierać i umożliwiać dopasowywanie środków w docelowych sektorach strategicznych” – czytamy w dokumencie, gdzie wymienia się energię wiatrową, słoneczną, pompy ciepła i wodór jako potencjalne sektory. Dzięki temu państwa unijne – zdaniem ministrów gospodarki Francji i Niemiec – byłyby w stanie przeciwstawić się subsydiom amerykańskim wsparciem własnych rządów w tej samej wysokości.

Komisja Europejska już zasygnalizowała otwartość na złagodzenie unijnych zasad pomocy publicznej w celu wsparcia zielonych branż. Thierry Breton, unijny komisarz ds. jednolitego rynku, zaproponował utworzenie nowego funduszu na szczeblu unijnym, finansowanego ze wspólnych pożyczek.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA