fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInnowacjeUE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

UE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Unia Europejska chce zmusić firmy do specjalnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.

Unia Europejska przygotowuje się do uregulowania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję. Pomysłem jest specjalne ich oznaczanie, a celem – walka z dezinformacją, czyli fake newsami.

Komisja Europejska chciałaby, żeby nowymi regulacjami objęte były firmy technologiczne. Bruksela toczyła w tej sprawie rozmowy z kilkudziesięcioma firmami, w tym z gigantami branży informatycznej takimi jak Google, Facebook czy TikTok.

Sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć spójne merytorycznie teksty, generatory obrazów mogą sfabrykować autentycznie wyglądające zdjęcia z wydarzeń, a generatory dźwięku imitować głos na podstawie kilkusekundowej próbki

– ostrzega Komisja Europejska w komunikacie.

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova wyjaśniła, że Bruksela chce zobowiązać firmy technologiczne od jasnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję, aby użytkownicy internetu wyraźnie byli poinformowani, że dany tekst czy obraz nie został stworzony przez człowieka, ale przez maszynę.

Zgodnie z planem oznaczać treści tworzone przez AI mają firmy, które kilka lat temu podpisały ogólnounijny kodeks postępowania i które zobowiązane są do usuwania dezinformacji. Sprawy toczą się szybko, bo już w lipcu 2023 roku operatorzy platform internetowych mają przedstawić raport ze swoich działań.

Źródło: IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA