fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaUE wesprze jądrowe ambicje energetyczne

UE wesprze jądrowe ambicje energetyczne

Unijny komisarz do spraw klimatu Frans Timmermans powiedział, że Komisja Europejska jest gotowa wesprzeć państwa Unii Europejskiej, które chcą rozwijać energetykę nuklearną.

— Poleganie na energii atomowej pozostaje suwerennym prawem państw członkowskich i z tego powodu Komisja nie będzie sprzeciwiać się krajom, które zdecydują się na taką opcję w przyszłości — powiedział holenderski polityk w wywiadzie opublikowanym we włoskim dzienniku „Stampa”. — Energia nuklearna jest wolna od emisji CO2, ale takie elektrownie mają też wady, jak choćby odpady radioaktywne. Chcemy dążyć do produkcji prądu, która będzie całkowicie czysta, więc nie możemy uznać energetyki nuklearnej za w pełni zieloną — dodał.

Słowa Timmermansa to reakcja na olbrzymi kryzys energetyczny, który uderza w Unię Europejską, borykającą się z gwałtownie rosnącymi cenami gazu. Komisarz wyraził jednak nadzieję, że aktualne podwyżki cen są tylko tymczasowe.

„My, Europejczycy, potrzebujemy energii jądrowej!”

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA