fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaBiznesUE wtrąca się w wynagrodzenia pracowników

UE wtrąca się w wynagrodzenia pracowników

Firmy działające na terenie UE zatrudniające co najmniej 50 pracowników będą zobowiązane do ujawniania informacji ułatwiających pracownikom porównywanie wynagrodzeń i ujawnianie istniejących różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

17 marca 2022 r. Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisja Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego przyjęły stanowisko w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń.

Zdaniem europosłów narzędzia do oceny i porównywania poziomów wynagrodzeń powinny opierać się na kryteriach neutralnych pod względem płci i obejmować neutralne pod względem płci systemy oceny i klasyfikacji stanowisk.

Jak informuje serwis www.solidarnosc.org.pl, jeśli sprawozdania dotyczące wynagrodzeń wykażą ich zróżnicowanie ze względu na płeć wynoszące co najmniej 2,5 proc., to państwa członkowskie będą musiały dopilnować, by pracodawcy, we współpracy z przedstawicielami pracowników, przeprowadzili wspólną ocenę wynagrodzeń i opracowali plan działania na rzecz równości płci.

Eurodeputowani proponują także wprowadzenie zakazu utajniania informacji o płacach. Co więcej, europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej zgodnie z którą ciężar udowodnienia, że nie doszło do dyskryminacji, będzie spoczywał na pracodawcy.

Projekt dyrektywy ma być poddany głosowaniu w Parlamencie Europejskim w dniach 4-7 kwietnia br.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA