fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeUE wydała na imprezę 2 mln zł. Przyszło... sześć osób

UE wydała na imprezę 2 mln zł. Przyszło… sześć osób

Unia Europejska przeprowadziła imprezę w wirtualnej przestrzeni, na którą przyszło sześciu gości. Unijnego podatnika kosztowało to 387 tysięcy euro.

Jak informuje serwis KomputerSwiat.pl, wymyślona i zaprojektowana przez Marka Zuckerberga i koncern Meta „wirtualna przestrzeń metaverse miała być nowym początkiem, jeśli chodzi o usługi cyfrowe i obecność ludzi w sieci. Na razie jednak mamy do czynienia ze spektakularną klapą, co pokazuje najnowsza inicjatywa Unii Europejskiej. W połowie października Komisja Europejska wystartowała z wirtualną przestrzenią Global Gateway, która miała pozwolić na dyskusję na tematy związane z całym światem, m.in. kryzysem klimatycznym czy też ogólnie pojętą przyszłością. We wtorek odbyła się impreza, która miała uroczyście zainaugurować to wydarzenie”.

– Jestem tutaj na „galowym” koncercie metaverse unijnego departamentu pomocy zagranicznej o wartości 387 tys. euro (zaprojektowany, żeby zainteresować osoby politycznie niezaangażowane w wieku 18-35 lat). Po początkowych zdezorientowanych rozmowach z mniej więcej pięcioma innymi ludźmi, którzy się pojawili, jestem sam – napisał na Twitterze dziennikarz zajmujący się sprawami unijnymi Vince Chadwick.

Mimo że wydarzenie Global Gateway zakończyło się totalną klapą, Komisja Europejska nie ma zamiaru się z tego wycofywać. Platforma ma być utrzymywana przez kolejne tygodnie, mimo że nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie nią nagle miało się zwiększyć.

Odpowiadając firmie Devex, rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził: „Obowiązkiem Komisji Europejskiej jest informowanie obywateli UE o jej bieżących działaniach. Ta kampania spełnia ten obowiązek i poprzez innowacyjne środki komunikacji, takie jak metaverse, ma na celu dotarcie do odbiorców, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych źródeł informacji w UE”.

To kolejny przykład na to, że biurokratom – nie tylko polskim, ale być może przede wszystkim unijnym – powinno się odebrać pieniądze, którymi dysponują. Działają oni bowiem ze szkodą dla podatników krajów członkowskich. Inicjatywy eurokratów potrzebne są przede wszystkim im samym, aby mogli pokazać, że czymś się zajmują, a nie komukolwiek innemu, co pokazuje przytoczony przykład.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA