fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaInnowacjeUE wydała na imprezę 2 mln zł. Przyszło... sześć osób

UE wydała na imprezę 2 mln zł. Przyszło… sześć osób

Unia Europejska przeprowadziła imprezę w wirtualnej przestrzeni, na którą przyszło sześciu gości. Unijnego podatnika kosztowało to 387 tysięcy euro.

Jak informuje serwis KomputerSwiat.pl, wymyślona i zaprojektowana przez Marka Zuckerberga i koncern Meta „wirtualna przestrzeń metaverse miała być nowym początkiem, jeśli chodzi o usługi cyfrowe i obecność ludzi w sieci. Na razie jednak mamy do czynienia ze spektakularną klapą, co pokazuje najnowsza inicjatywa Unii Europejskiej. W połowie października Komisja Europejska wystartowała z wirtualną przestrzenią Global Gateway, która miała pozwolić na dyskusję na tematy związane z całym światem, m.in. kryzysem klimatycznym czy też ogólnie pojętą przyszłością. We wtorek odbyła się impreza, która miała uroczyście zainaugurować to wydarzenie”.

– Jestem tutaj na „galowym” koncercie metaverse unijnego departamentu pomocy zagranicznej o wartości 387 tys. euro (zaprojektowany, żeby zainteresować osoby politycznie niezaangażowane w wieku 18-35 lat). Po początkowych zdezorientowanych rozmowach z mniej więcej pięcioma innymi ludźmi, którzy się pojawili, jestem sam – napisał na Twitterze dziennikarz zajmujący się sprawami unijnymi Vince Chadwick.

Mimo że wydarzenie Global Gateway zakończyło się totalną klapą, Komisja Europejska nie ma zamiaru się z tego wycofywać. Platforma ma być utrzymywana przez kolejne tygodnie, mimo że nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie nią nagle miało się zwiększyć.

Odpowiadając firmie Devex, rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził: „Obowiązkiem Komisji Europejskiej jest informowanie obywateli UE o jej bieżących działaniach. Ta kampania spełnia ten obowiązek i poprzez innowacyjne środki komunikacji, takie jak metaverse, ma na celu dotarcie do odbiorców, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych źródeł informacji w UE”.

To kolejny przykład na to, że biurokratom – nie tylko polskim, ale być może przede wszystkim unijnym – powinno się odebrać pieniądze, którymi dysponują. Działają oni bowiem ze szkodą dla podatników krajów członkowskich. Inicjatywy eurokratów potrzebne są przede wszystkim im samym, aby mogli pokazać, że czymś się zajmują, a nie komukolwiek innemu, co pokazuje przytoczony przykład.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA