fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaUE zakaże sprzedaży i wynajmu nieprawomyślnych mieszkań

UE zakaże sprzedaży i wynajmu nieprawomyślnych mieszkań

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która przewiduje wprowadzenie zakazu sprzedaży i wynajmu mieszkań niespełniających wymogów w zakresie tzw. śladu węglowego.

Pod koniec lipca br. Parlament Europejski przyjął dyrektywę mającą na celu zmniejszenie zużycia energii końcowej w całej Unii Europejskiej o 11,7 proc. do 2030 r. (kto to wyliczył? – dlaczego nie o 9,3 proc. albo 13,1 proc.?). Dyrektywa wchodzi w życie 20 dni po dniu publikacji.

Zakaz sprzedaży i najmu

Jak czytamy w serwisie Muratorplus.pl, Unia Europejska chce „zakazać najmu i sprzedaży mieszkań i domów, które nie osiągną wcześniej określonych klas energetycznych”. By sprzedać lub wynająć nieruchomość, właściciel będzie musiał wcześniej zmarnować swoje ciężko zarobione pieniądze na termomodernizację budynku. Zakaz sprzedaży i wynajmu domów i mieszkań, które nie spełniają regulacji nowej dyrektywy, ma być wprowadzony od 2030 r.

Olbrzymie koszty

To oczywiście oznacza olbrzymie wydatki, szczególnie dla właścicieli nieruchomości w Polsce, ponieważ mamy dużo budynków o najniższych klasach energetycznych. Szacuje się, że na termomodernizację tylko jednego mieszkania, spełniającą nowe unijne normy klasy energetycznej budynków, trzeba będzie przeznaczyć średnio 10-50 tys. euro. Częściowo te niepotrzebne wydatki mają być finansowane przez polskiego i unijnego podatnika w postaci różnych dotacji.

Serwis przypomina, że „zgodnie z unijną dyrektywą EPBD, która w Polsce będzie wdrażana od 1 stycznia 2024 r., wszystkim budynkom zostanie przyznana klasa energetyczna – na wzór tej, którą oznakowane są już pralki czy lodówki. Od litery A (domy zerooenergetyczne), po G (budynki o najniższej efektywności, popularnie zwane wampirami energii).

Źródło: www.muratorplus.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA