fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaUE zakaże sprzedaży i wynajmu nieprawomyślnych mieszkań

UE zakaże sprzedaży i wynajmu nieprawomyślnych mieszkań

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która przewiduje wprowadzenie zakazu sprzedaży i wynajmu mieszkań niespełniających wymogów w zakresie tzw. śladu węglowego.

Pod koniec lipca br. Parlament Europejski przyjął dyrektywę mającą na celu zmniejszenie zużycia energii końcowej w całej Unii Europejskiej o 11,7 proc. do 2030 r. (kto to wyliczył? – dlaczego nie o 9,3 proc. albo 13,1 proc.?). Dyrektywa wchodzi w życie 20 dni po dniu publikacji.

Zakaz sprzedaży i najmu

Jak czytamy w serwisie Muratorplus.pl, Unia Europejska chce „zakazać najmu i sprzedaży mieszkań i domów, które nie osiągną wcześniej określonych klas energetycznych”. By sprzedać lub wynająć nieruchomość, właściciel będzie musiał wcześniej zmarnować swoje ciężko zarobione pieniądze na termomodernizację budynku. Zakaz sprzedaży i wynajmu domów i mieszkań, które nie spełniają regulacji nowej dyrektywy, ma być wprowadzony od 2030 r.

Olbrzymie koszty

To oczywiście oznacza olbrzymie wydatki, szczególnie dla właścicieli nieruchomości w Polsce, ponieważ mamy dużo budynków o najniższych klasach energetycznych. Szacuje się, że na termomodernizację tylko jednego mieszkania, spełniającą nowe unijne normy klasy energetycznej budynków, trzeba będzie przeznaczyć średnio 10-50 tys. euro. Częściowo te niepotrzebne wydatki mają być finansowane przez polskiego i unijnego podatnika w postaci różnych dotacji.

Serwis przypomina, że „zgodnie z unijną dyrektywą EPBD, która w Polsce będzie wdrażana od 1 stycznia 2024 r., wszystkim budynkom zostanie przyznana klasa energetyczna – na wzór tej, którą oznakowane są już pralki czy lodówki. Od litery A (domy zerooenergetyczne), po G (budynki o najniższej efektywności, popularnie zwane wampirami energii).

Źródło: www.muratorplus.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA