fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaUE zakaże sprzedaży starych domów?

UE zakaże sprzedaży starych domów?

W Brukseli pojawił się kolejny kontrowersyjny pomysł, by wykluczyć z rynku mało ekologiczne domy.

Jak informuje serwis gospodarka.dziennik.pl, projekt nowej unijnej dyrektywy zawiera propozycję zakazu sprzedaży i wynajmowania mało ekologicznych domów oraz lokali. Najpierw ma to dotyczyć domów i mieszkań należących do najniższej klasy energetycznej G.

Jeszcze bardziej radykalny pomysł popierał Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – zgodnie z nim wszystkie budynki mieszkalne i lokale sprzedawane w UE po 2027 r. powinny już należeć do klasy energetycznej wyższej niż F oraz G. Ta wersja została na razie porzucona.

Skutek takiego zakazu oznaczałby m.in. spadek wartości rynkowej starego budynku do zera i brak możliwości zamiany na inną (bardziej ekologiczną) nieruchomość.

Przepisy idące w tym kierunku obowiązują już we Francji. Zakazano tam podnoszenia czynszów pobieranych od najemców budynków kwalifikujących się do klasy energetycznej F lub G, a od 2023 r. nieruchomości należące do klasy energetycznej G mają całkowicie zniknąć z francuskiego rynku najmu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja wzywa UE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników

Politycy Konfederacji wraz z przedstawicielami przewoźników protestujących na granicy spotkali się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, aby wyrazić swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Traktują nas jak trzeci świat

Czy niemiecka firma, wykorzystując swoją niemal monopolistyczną pozycję na rynku usług transportowych, niezgodnie z prawem dyskryminuje Polaka poprzez nieudzielenie mu dostępu do tego rynku?
6 MIN CZYTANIA