fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUE zmieni ziemię rolną w jałowe pustkowia

UE zmieni ziemię rolną w jałowe pustkowia

Rezultatem unijnej polityki wobec rolnictwa będzie przekształcenie ziemi rolnej, która teraz wykorzystywana jest do produkcji żywności, w jałowe pustkowia, które mogą posłużyć jako karta przetargowa interesów przemysłowych do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych.

Z raportu „The Silent War on Farming. How EU Policies Are Destroying Our Agriculture” („Cicha wojna z rolnictwem. Jak polityki Unii Europejskiej niszczą nasze rolnictwo”), który został przygotowany przez think tank MCC Brussels, wynikają bardzo niepokojące wnioski. Według autora raportu Richarda J. Schenka Unia Europejska od dziesięcioleci pod pretekstem ekologicznym ingeruje w rolnictwo, ale w ostatnich latach przekształciło się to w coś w rodzaju ekokrucjaty.

Koniec rolnictwa, jakie znamy

Uchwycenie polityki rolnej w kontekście celów środowiskowych i na rzecz klimatu to nic innego jak koniec rolnictwa takiego, jakie znamy. Celem tej transformacji jest radykalne zmniejszenie obszarów wykorzystywanych rolniczo i wtłoczenie ich w politykę handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Rolnicy w całej Unii Europejskiej ponoszą wielki ciężar niepraktycznych, ideologicznych regulacji unijnych. Ostatecznie polityka ta doprowadzi do likwidacji wielu gospodarstw rolnych i w efekcie spowoduje niedobory żywności oraz wzrost ich cen. Jednocześnie – zdaniem autora raportu – zasady te, choć są destrukcyjne, nie spowodują, że cele emisyjne narzucone przez Brukselę uda się osiągnąć.

Uzależnienie od importu

O ile Unia pilnie nie zmieni kursu, grozi to ogromną zależnością od zagranicznego importu produktów rolnych. Przeniesienie produkcji rolnej za granicę nie pomoże globalnemu klimatowi. „Najwyraźniej jest to ignorowane, o ile emisje nie mają miejsca w Europie” – komentuje autor raportu. Jego zdaniem, aby zabezpieczyć przyszłość rolnictwa, Unia Europejska musi robić coś całkowicie przeciwnego: musi inwestować w produkcję i nowoczesne technologie, zamiast polegać na dopłatach rolnych i handlu emisjami. Schenk podkreśla, że centralne planowanie w rolnictwie poprzez ustalanie cen, dotacje, kwoty i zakazy nigdy nie prowadzą do optymalnego rezultatu.

Źródło: How EU Policies Are Destroying Our Agriculture

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA