fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUkraina będzie krajem cyfrowym, czy jednak przyjaznym dla swoich obywateli?

Ukraina będzie krajem cyfrowym, czy jednak przyjaznym dla swoich obywateli?

Ukraina najprawdopodobniej szybko nie wejdzie do Unii Europejskiej. Może okazać się, że pójdzie jeszcze bardziej niebezpieczną drogą. Ten biedny, a teraz dodatkowo wyniszczony wojną kraj, ma stać się przedmiotem eksperymentu cyfrowego.

Obecne władze Ukrainy nie kryją, że zamierzają zmienić Ukrainę w kraj całkowicie scyfryzowany. Nie tylko z dostępem cyfrowym do rożnych publicznych świadczeń, ale także docelowo posiadającym jedynie obrót bezgotówkowy. Rosyjska agresja natchnęła rząd w Kijowie: Ukraina ma stać się krajem „cyfrowo niezniszczalnym”.

W zamierzeniach ukraińskiego rządu transformację kraju w tym kierunku mają zapewnić gigantyczne transfery finansowe, przede wszystkim od prywatnych spółek Big Tech. Na różnych konferencjach, także międzynarodowych, przejawia się wątek „cyfrowego planu Marshalla” dla Ukrainy – prezydent Zełenski i jego ludzie chcą go wprowadzić i sfinalizować przy wsparciu inwestycyjnym, a możliwe, że udziałowym, koncernów informatycznych. Czasem pada nawet stwierdzenie, że Ukraina ma stać się „europejskim Izraelem”. Już teraz może pochwalić się na tym polu sukcesami. Inwestycje zagranicznych koncernów IT wzrosły z 5 mld dolarów w „pandemicznym” jeszcze 2020 r. – do 7 mld dolarów w roku 2021 i nadal rosną.

Wszystko na serwerach Amazona?

Gorącym rzecznikiem informatyzacji Ukrainy jest Mychajło Fedorow – przedsiębiorca, wicepremier i minister transformacji cyfrowej, a przede wszystkim przyjaciel prezydenta Zełenskiego. To on mówi, że wszystkie ukraińskie „sprawy” powinny być przechowywane na serwerach Amazona i Microsoftu, które przecież „nie mogą być zniszczone przez rakiety”.

Obywatele ukraińscy zyskają natomiast zdalny dostęp do działań związanych z np. nieruchomościami, samochodami, opłatami celnymi czy innymi podatkami. Także do zakładania firm i załatwiania wszystkich spraw urzędowych przez internet. Początkowo będzie można robić to wszystko także osobiście. Z czasem, gdy obywatele się przyzwyczają do digitalizacji, ta możliwość zniknie.

Będzie obrót bezgotówkowy i AI

Obecne władze ukraińskie chcą także wprowadzenia na szeroką skalę obrotu bezgotówkowego, a z czasem całkowitej eliminacji gotówki z obiegu gospodarczego. Służyć ma temu między innymi wprowadzenie pieniądza cyfrowego. Z kolei sztucznej inteligencji zostanie powierzone tworzenie – jak to określono w dokumentach kierunkowych – „raportów przedprocesowych”, oceniających ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa przez ukraińskiego obywatela (inicjatywa pod nazwą Digital4Freedom została przedstawiona przez Mychajło Fedorowa na jednej z konferencji w Szwajcarii).

Wszystko ma być łatwiejsze, bo załatwiane zdalnie. Segregowane, szufladkowane i oceniane przez algorytmy sztucznej inteligencji, nad którymi pieczę będzie miał rząd, oczywiście w ścisłej współpracy z Big Techami.

Przyspieszona cyfryzacja objęła już system bankowy. Jeszcze przed rosyjską agresją wszedł w życie system elektronicznego uwierzytelniania podpisów BankID NBU, dający także dostęp do portali państwowych z publicznymi usługami – „Dija” oraz „Derżawa i ja” („Państwo i ja”).

Gospodarka Ukrainy była i jest słaba

Ukraina jeszcze przed wojną z Rosją była jednym z najwolniej rozwijających się krajów w całym regionie. Wzrost realnego produktu krajowego brutto Ukrainy w 2021 r. wyniósł zaledwie 3,2 proc., po głębokim spadku w okresie koronakryzysu. Narodowy Bank Ukrainy obniżył także prognozę wzrostu PKB na 2022 r. z 3,8 do 3,4 proc. Nie ma żadnych prorozwojowych reform w gospodarce realnej, za to ukraińskie Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy mechanizm „nadzoru” nad dochodami obywateli (w przygotowaniu jest ustawa o pośrednim ustalaniu dochodów z wydatków).

Tam, gdzie są bieda, wojna i zamieszanie oraz brak aktywnej opozycji, łatwiej jest wprowadzać eksperymenty, które w ostatecznym rozrachunku nie zawsze muszą być korzystne dla obywateli.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA