fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUkraina będzie potrzebować po wojnie milionów rąk do pracy

Ukraina będzie potrzebować po wojnie milionów rąk do pracy

Rząd Ukrainy szacuje, że będzie potrzebnych dodatkowych 4,5 miliona pracowników, aby odbudować kraj ze zniszczeń spowodowanych rosyjską inwazją.

Ukraińskie ministerstwo gospodarki przedstawiło wstępny plan odbudowy kraju ze zniszczeń będących efektem trwającej wojny.

Potrzeba 4,5 milionów ludzi i 411 miliardów dolarów

Zgodnie z przedstawionymi szacunkami, w najbliższej dekadzie kraj będzie potrzebował 4,5 miliona dodatkowych pracowników. Znalezienie ich jest zadaniem tym bardziej ambitnym, że już przed wojną brakowało rąk do pracy, a przez ostatnie lata wyjechało za granicę 6 milionów osób. Dodatkowo podczas trwającego konfliktu zginęło ponad 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy oraz podoba liczba cywili.

Kilka miesięcy temu Bank Światowy przedstawił raport, zgodnie z którym koszt odbudowy państwa wyniesie co najmniej 411 mld dolarów, co stanowi kwotę 2,6 razy większą niż PKB Ukrainy w ubiegłym roku.

Aby ożywić rynek pracy Kijów liczy na wsparcie ze strony Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Nowoczesna gospodarka szansą dla Ukrainy

Ukraińskie władze zamierzają wykorzystać aktualną sytuację do transformacji w kierunku maksymalnego wykorzystania wiedzy, umiejętności i zdolności ludzi oraz zaoferowania im nowych możliwości gospodarczych, godnej pracy i ochrony socjalnej.

Obecnie na Ukrainie mieszka 28,5 miliona osób. Z tego prawie 17 milionów to uczniowie i emeryci, którzy nie pracują. Zatrudnienie posiada ponad 9 milionów osób z czego 6-7 milionów w sektorze prywatnym, a pozostali w budżetówce. Bez pracy pozostaje niespełna 3 miliony Ukraińców.

pravda.com.ua, ukrinform.net, kyivindependent.com, Reuters
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA