fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaTransportUkraina blokuje polską gospodarkę. Miliardowe straty

Ukraina blokuje polską gospodarkę. Miliardowe straty

Od niemal dwóch miesięcy trwa blokada przewozów tranzytowych przez Ukrainę. Straty idą w miliardy.

Koleje Ukraińskie zablokowały tranzytowe przewozy ładunków przez terytorium Ukrainy. Towary transportowane tamtejszymi szlakami pochodziły głównie z Chin, Korei Południowej, Rosji i Kazachstanu. Początkowo decyzję tę tłumaczono problemami technicznymi, ale potem okazało się, że chodzi o politykę.

– Zostały zerwane wszelkie łańcuchy dostaw, czego doświadczają firmy w Polsce i Europie – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa z siedzibą w Zamościu.

Sytuacja w mniejszym stopniu dotknęła kraje takie jak Słowacja, Czechy, Austria czy Węgry. Chodzi o to, że towary ze Wschodu są clone w pierwszym państwie Unii Europejskiej, do której trafia ładunek. Z kolei ładunki, które trafiały do Polski, zostały przekierowane przez Chińczyków na teren Białorusi i do Kaliningradu. W ten sposób Polska traci miliardy z ceł.

Prezes Tracichleb podkreśla, że nawet jeśli uda się przywrócić tranzyt, będzie trzeba ponownie przekonywać partnerów firmy, do których trafiały towary, żeby znowu zaczęli korzystać z tego korytarza transportowego.

Źródło: Radio Maryja

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA