fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesUkraina całkowicie zakazała importu z Rosji

Ukraina całkowicie zakazała importu z Rosji

Ukraińskie władze przyjęły przepisy, które blokują możliwość kupowania towarów z Federacji Rosyjskiej.

O wprowadzeniu zakazu poinformowała Julia Svyrydenko, ukraińska minister gospodarki. Chociaż import praktycznie wygasł wraz z rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, to rząd w Kijowie dopiero teraz oficjalnie sankcjonował takie działania i wezwał inne kraje do podjęcia podobnych decyzji.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2020 roku wartość sprowadzonych z Rosji na Ukrainę towarów sięgnęła 6,31 miliardów dolarów. Były to głównie surowce energetyczne: ropa, węgiel i gaz. W drugą stronę Ukraina sprzedała produkty za niecałe 3 miliardy dolarów (przede wszystkim tlenek glinu, żelazo i części do pociągów). Od odzyskania niepodległości przez Ukrainę (w 1991) roku systematycznie zmniejszają się zależności handlowe między obydwoma państwami.

oec.world, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA