fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesUkraina całkowicie zakazała importu z Rosji

Ukraina całkowicie zakazała importu z Rosji

Ukraińskie władze przyjęły przepisy, które blokują możliwość kupowania towarów z Federacji Rosyjskiej.

O wprowadzeniu zakazu poinformowała Julia Svyrydenko, ukraińska minister gospodarki. Chociaż import praktycznie wygasł wraz z rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, to rząd w Kijowie dopiero teraz oficjalnie sankcjonował takie działania i wezwał inne kraje do podjęcia podobnych decyzji.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2020 roku wartość sprowadzonych z Rosji na Ukrainę towarów sięgnęła 6,31 miliardów dolarów. Były to głównie surowce energetyczne: ropa, węgiel i gaz. W drugą stronę Ukraina sprzedała produkty za niecałe 3 miliardy dolarów (przede wszystkim tlenek glinu, żelazo i części do pociągów). Od odzyskania niepodległości przez Ukrainę (w 1991) roku systematycznie zmniejszają się zależności handlowe między obydwoma państwami.

oec.world, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA