fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatPotężny przelew z Unii Europejskiej dla Ukrainy

Potężny przelew z Unii Europejskiej dla Ukrainy

3 miliardy euro trafiły już na Ukrainę w ramach programów pomocowych realizowanych przez Unię Europejską.

Zgodnie z zeszłoroczną decyzją Brukseli, w obecnym roku zostanie przekazane Ukrainie wsparcie sięgające 18 miliardów euro, z czego pierwsze 3 miliardy właśnie trafiły do Kijowa. Środki te zostaną przeznaczone na zaspokajanie potrzeb humanitarnych, wypłaty pensji i emerytur, prowadzenie niezbędnych usług publicznych, zapewnienie stabilności makroekonomicznej i na odbudowę infrastruktury krytycznej.

Unijne fundusze nie będą mogły być przeznaczone na obronność i wydatki powiązane z prowadzonymi działaniami zbrojnymi.

Środki są przekazane w ramach preferencyjnej pożyczki, którą Ukraina będzie spłacać przez 35 lat.

Aby uzyskać pełne wsparcie dla tej pożyczki Bruksela stawia władzom w Kijowie szereg warunków do spełnienia. Są wśród nich m.in. kwestie związane z budową praworządności, jak np. wprowadzenie jasnych kryteriów powoływania nowych sędziów, reforma instytucji odpowiedzialnych za wymiar sprawiedliwości oraz służb antykorupcyjnych czy wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych mających pozwolić na skuteczną walkę z procederem prania brudnych pieniędzy.

euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA