fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUkraina dostanie z Unii gigantyczną dotację na odbudowę

Ukraina dostanie z Unii gigantyczną dotację na odbudowę

Parlament Europejski przyjął pakiet potężnej pomocy, która zostanie przekazana Ukrainie na odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych.

512 eurodeputowanych poparło kolejną transzę środków sięgających 50 mld euro dla Ukrainy, podczas gdy 45 było przeciw, a 63 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że biorąc pod uwagę wcześniejsze zobowiązania Brukseli, Unia łącznie przekaże temu państwu ok. 100 mld euro. 

Pieniądze, w formie pożyczek i dotacji, mają trafić na Ukrainę w latach 2024-2027. 

Zgodnie z decyzją unijnego parlamentu środki mają być przekazywane i wykorzystywane w bardziej niż dotychczas transparentny sposób. Aby to osiągnąć powstanie publicznie dostępny serwis internetowy, w którym będzie można śledzić realizację przedsięwzięć finansowanych z unijnej kasy. Pieniądze zostaną użyte także do opłacenia inicjatyw, które przybliżą Ukrainę do przystąpienia do Unii Europejskiej. 

Parlament Europejski wezwał też państwa członkowskie do przyjęcia w ramach wewnętrznych rozwiązań prawnych przepisów, które pozwolą na przekazanie Ukrainie rosyjskich majątków zamrożonych po rozpoczęciu wojny. 

voanews.com, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA