fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatUkraina dostanie z Unii gigantyczną dotację na odbudowę

Ukraina dostanie z Unii gigantyczną dotację na odbudowę

Parlament Europejski przyjął pakiet potężnej pomocy, która zostanie przekazana Ukrainie na odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych.

512 eurodeputowanych poparło kolejną transzę środków sięgających 50 mld euro dla Ukrainy, podczas gdy 45 było przeciw, a 63 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że biorąc pod uwagę wcześniejsze zobowiązania Brukseli, Unia łącznie przekaże temu państwu ok. 100 mld euro. 

Pieniądze, w formie pożyczek i dotacji, mają trafić na Ukrainę w latach 2024-2027. 

Zgodnie z decyzją unijnego parlamentu środki mają być przekazywane i wykorzystywane w bardziej niż dotychczas transparentny sposób. Aby to osiągnąć powstanie publicznie dostępny serwis internetowy, w którym będzie można śledzić realizację przedsięwzięć finansowanych z unijnej kasy. Pieniądze zostaną użyte także do opłacenia inicjatyw, które przybliżą Ukrainę do przystąpienia do Unii Europejskiej. 

Parlament Europejski wezwał też państwa członkowskie do przyjęcia w ramach wewnętrznych rozwiązań prawnych przepisów, które pozwolą na przekazanie Ukrainie rosyjskich majątków zamrożonych po rozpoczęciu wojny. 

voanews.com, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA