Ukraiński parlament przyjął ustawę, która legalizuje kryptowaluty i stanowi podstawę pod stworzenie dla nich odpowiednich regulacji i możliwości zarządzania oraz systemu zabezpieczeń.

Obecnie przygotowywane są zmiany w kodeksie podatkowym i cywilnym, które ustalą szczegóły zasad obrotu kryptowalutami. Pracuje nad nimi m.in. Narodowy Bank Ukrainy oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Dzięki nowym przepisom będzie możliwa legalna działalność ich giełd, a zgromadzone aktywa będą posiadały odpowiednią ochronę.

Odpowiednie uprawnienia dla dostawców usług kryptograficznych oraz nadzór i kontrolę rynku będzie sprawować Narodowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że powyższe rozwiązania nie dają np. bitcoinowi statusu prawnego środka płatniczego, jak to zrobiono m.in. w Salwadorze.

Według firmy Chainalysis Ukraina jest na czwartym miejscu na świecie (za Wietnamem, Indiami i Pakistanem) i pierwszym w Europie pod względem ilości i wartości obrotu kryptowalutami w danym państwie. „New York Times” podał, że liczba transakcji w walutach wirtualnych na Ukrainie przewyższa tę realizowaną tradycyjną walutą hrywną.

thecryptobasic.com, fortune.com

Poprzedni artykułUnia pożyczy Ukrainie 1,2 miliarda euro
Następny artykułChiny budują krajowy, zintegrowany system Big Data