fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseUkraina legalizuje kryptowaluty

Ukraina legalizuje kryptowaluty

Ukraiński parlament przyjął ustawę, która legalizuje kryptowaluty i stanowi podstawę pod stworzenie dla nich odpowiednich regulacji i możliwości zarządzania oraz systemu zabezpieczeń.

Obecnie przygotowywane są zmiany w kodeksie podatkowym i cywilnym, które ustalą szczegóły zasad obrotu kryptowalutami. Pracuje nad nimi m.in. Narodowy Bank Ukrainy oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Dzięki nowym przepisom będzie możliwa legalna działalność ich giełd, a zgromadzone aktywa będą posiadały odpowiednią ochronę.

Odpowiednie uprawnienia dla dostawców usług kryptograficznych oraz nadzór i kontrolę rynku będzie sprawować Narodowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że powyższe rozwiązania nie dają np. bitcoinowi statusu prawnego środka płatniczego, jak to zrobiono m.in. w Salwadorze.

Według firmy Chainalysis Ukraina jest na czwartym miejscu na świecie (za Wietnamem, Indiami i Pakistanem) i pierwszym w Europie pod względem ilości i wartości obrotu kryptowalutami w danym państwie. „New York Times” podał, że liczba transakcji w walutach wirtualnych na Ukrainie przewyższa tę realizowaną tradycyjną walutą hrywną.

thecryptobasic.com, fortune.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA