fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatDrastyczna obniżka podatków na Ukrainie? Trwają prace nad reformą

Drastyczna obniżka podatków na Ukrainie? Trwają prace nad reformą

Władze Ukrainy zamierzają znacząco uprościć system podatkowy przez uszczelnienie go oraz obniżenie stawek pobieranych opłat.

Zmiany w obecnych zasadach podatkowych zapowiedział Rostislaw Szurma, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

Proponowany przez niego model jest określany jako 10-10-10. Aktualnie stawka podatku VAT wynosi tam 20 proc., a dochodowego od osób fizycznych i prawnych – 18 proc. Mają one zostać zmniejszone do poziomu 10 proc. Zmiany te zostaną przedstawione parlamentowi w najbliższych tygodniach. Jeszcze większe preferencje są przewidziane dla branży IT. Technologiczne firmy od 2013 roku korzystają z 5-proc. stawki podatku. Wołodymyr Zełenski opowiedział się za przedłużeniem tych przywilejów.

Naukowcy z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej szacują, że tak radykalna obniżka może zmniejszyć dochody budżetu o 30-40 proc. Władze chcą temu zapobiec przez jednoczesne uszczelnienie obecnych zasad poboru opłat. Aktualnie szara strefa ukraińskiej gospodarki stanowi 44 proc. krajowego PKB. Dlatego rząd zamierza zachęcić niższymi podatkami do wyjścia z niej. Ci, którzy się na to nie zdecydują będą musieli się liczyć z zaostrzonymi karami za uchylanie się od płacenia. Zwiększone mają też być uprawnienia służb skarbowych, np. do monitorowania rachunków bankowych.

Rostislaw Szurma utrzymuje, że zmiany mogą zniechęcić do unikania płacenia podatków oraz pozytywnie wpłynąć na budowę krajowej kultury ich płacenia. Ponadto stworzą przyjazne środowisko do budowy i rozwoju biznesu.

epravda.com.ua, mises.org, worldeconomics.com, world-today-news.com, vitallaw.com, forbes.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA