fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatDrastyczna obniżka podatków na Ukrainie? Trwają prace nad reformą

Drastyczna obniżka podatków na Ukrainie? Trwają prace nad reformą

Władze Ukrainy zamierzają znacząco uprościć system podatkowy przez uszczelnienie go oraz obniżenie stawek pobieranych opłat.

Zmiany w obecnych zasadach podatkowych zapowiedział Rostislaw Szurma, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

Proponowany przez niego model jest określany jako 10-10-10. Aktualnie stawka podatku VAT wynosi tam 20 proc., a dochodowego od osób fizycznych i prawnych – 18 proc. Mają one zostać zmniejszone do poziomu 10 proc. Zmiany te zostaną przedstawione parlamentowi w najbliższych tygodniach. Jeszcze większe preferencje są przewidziane dla branży IT. Technologiczne firmy od 2013 roku korzystają z 5-proc. stawki podatku. Wołodymyr Zełenski opowiedział się za przedłużeniem tych przywilejów.

Naukowcy z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej szacują, że tak radykalna obniżka może zmniejszyć dochody budżetu o 30-40 proc. Władze chcą temu zapobiec przez jednoczesne uszczelnienie obecnych zasad poboru opłat. Aktualnie szara strefa ukraińskiej gospodarki stanowi 44 proc. krajowego PKB. Dlatego rząd zamierza zachęcić niższymi podatkami do wyjścia z niej. Ci, którzy się na to nie zdecydują będą musieli się liczyć z zaostrzonymi karami za uchylanie się od płacenia. Zwiększone mają też być uprawnienia służb skarbowych, np. do monitorowania rachunków bankowych.

Rostislaw Szurma utrzymuje, że zmiany mogą zniechęcić do unikania płacenia podatków oraz pozytywnie wpłynąć na budowę krajowej kultury ich płacenia. Ponadto stworzą przyjazne środowisko do budowy i rozwoju biznesu.

epravda.com.ua, mises.org, worldeconomics.com, world-today-news.com, vitallaw.com, forbes.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA