fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUkraina nie musi (na razie) spłacać swoich długów

Ukraina nie musi (na razie) spłacać swoich długów

Wierzyciele Ukrainy zdecydowali się na zamrożenie żądań spłaty zobowiązań finansowych zaciągniętych wcześniej przez Kijów.

Premier Denys Szmyhal poinformował, że najwięksi kredytodawcy ukraińskiego długu zgodzili się na odroczenie jego spłaty na dwa lata, z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Działania w tym kierunku zostały poparte przez kraje z grupy G7.

Akceptację na podobny krok wyrazili również wierzyciele dwóch potężnych ukraińskich państwowych przedsiębiorstw: Ukravtodor i Ukrenergo.

Krok ten oznacza, iż ukraiński budżet zaoszczędzi w najbliższym czasie 6 miliardów dolarów. Powinno to pomóc w zapewnieniu płynności finansowej, stabilności gospodarki i budowie siły armii.

Głównymi posiadaczami długu są takie fundusze jak BlackRock Inc, Fidelity International, Amia Capital i Gemsstock Ltd.

Wartość emitowanych przez rząd w Kijowie obligacji spadła o 80 proc. od momentu ataku Rosji.

Obecnie funkcjonowanie ukraińskiego państwa i tak jest w dużej części uzależnione od środków pożyczanych czy przekazywanych od instytucji finansowych (Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy) jak i państw (głównie Stany Zjednoczone).

business-standard.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA