fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaUkraina podnosi opłaty za przesył energii i rosyjskiej ropy

Ukraina podnosi opłaty za przesył energii i rosyjskiej ropy

Władze w Kijowie przedstawiły plan wzrostu opłat pobieranych za przesył energii oraz ropy naftowej.

Rosyjska ropa naftowa do odbiorców na Słowacji i na Węgrzech płynie obecnie przez terytorium Ukrainy, przez rurociąg Przyjaźń. Od 1 stycznia rząd w Kijowie będzie pobierał opłaty za przepompowanie ropy sięgające 13,6 euro za tonę. Oznacza to wzrost o 18,3 proc. względem stawki, którą ustalono w kwietniu.

W całym 2021 roku ilość przepływającej przez Ukrainę rosyjskiej ropy wyniosła 12,7 mln ton, czyli o 3,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Jednocześnie od nowego roku będą obowiązywać większe stawki również za przesył energii elektrycznej. Te będą wprowadzane w przyszłym roku stopniowo: w styczniu, kwietniu i lipcu. Dotyczy to zarówno taryfy przesyłowej jak i dyspozytorskiej. Każda podwyżka będzie się wahać między 10 a 18 proc.

Początkowo Ukraina chciała zwiększyć stawki jednorazowo, na początku roku. Finalnie uznano jednak, że może to być zbyt gwałtowna zmiana dla odbiorców.

Teraz władze w Kijowie przyznają, że środki pozyskane z wyższych opłat i tak będą prawdopodobnie niewystarczające na zapewnienie stabilnych dostaw energii. Obecnie konieczna jest naprawa znacznej części sieci energetycznej zniszczonej podczas rosyjskich ataków.

ukranews.com, gmk.center

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA