fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseUkraina przeznacza na wojnę wszystkie dochody z podatków

Ukraina przeznacza na wojnę wszystkie dochody z podatków

Potężne wydatki na wojsko, cięcia na szkoły i szpitale oraz potężny deficyt – tak wygląda budżet Ukrainy na przyszły rok.

Pierwsza wersja budżetu znalazła poparcie we władzach ustawodawczych, ale jego ostateczny kształt będzie jeszcze głosowany w listopadzie.

Rząd zakłada, że w przyszłym roku wzrost PKB sięgnie poziomu 4,6 proc., a inflacja 30 proc. Poziom minimalnego wynagrodzenia ustalono na poziomie 6,7 tys. hrywien (czyli równowartość 887 złotych) miesięcznie, a przeciętna pensja wyniesie 18,5 tys. hrywien (2450 złotych).

Przychody podatkowe budżetu mają sięgnąć 1,279 bln hrywien i prawie w całości (1,1 bln) zostaną przeznaczone na wojsko. Wydatki są planowane na 2,514 bln hrywien. Potężny deficyt zostanie sfinansowany ze środków otrzymanych od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA i Unii Europejskiej.

Mniejsze niż w roku obecnym będą wydatki na edukację, służbę zdrowia oraz administrację.

Dług publiczny przekroczy 100 proc. wartości krajowego PKB. Koszty jego obsługi ulegną w przyszłym roku podwojeniu względem stanu obecnego.

Co ciekawe, przyszłoroczny budżet Ukrainy nie przewiduje wydatków na wybory, które zgodnie z harmonogramem powinny się odbyć w październiku 2023 roku. Jeżeli jednak będzie wtedy nadal trwała wojna, to zostaną przełożone na późniejszy termin.

epravda.com.ua, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA