fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseUkraina przeznacza na wojnę wszystkie dochody z podatków

Ukraina przeznacza na wojnę wszystkie dochody z podatków

Potężne wydatki na wojsko, cięcia na szkoły i szpitale oraz potężny deficyt – tak wygląda budżet Ukrainy na przyszły rok.

Pierwsza wersja budżetu znalazła poparcie we władzach ustawodawczych, ale jego ostateczny kształt będzie jeszcze głosowany w listopadzie.

Rząd zakłada, że w przyszłym roku wzrost PKB sięgnie poziomu 4,6 proc., a inflacja 30 proc. Poziom minimalnego wynagrodzenia ustalono na poziomie 6,7 tys. hrywien (czyli równowartość 887 złotych) miesięcznie, a przeciętna pensja wyniesie 18,5 tys. hrywien (2450 złotych).

Przychody podatkowe budżetu mają sięgnąć 1,279 bln hrywien i prawie w całości (1,1 bln) zostaną przeznaczone na wojsko. Wydatki są planowane na 2,514 bln hrywien. Potężny deficyt zostanie sfinansowany ze środków otrzymanych od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA i Unii Europejskiej.

Mniejsze niż w roku obecnym będą wydatki na edukację, służbę zdrowia oraz administrację.

Dług publiczny przekroczy 100 proc. wartości krajowego PKB. Koszty jego obsługi ulegną w przyszłym roku podwojeniu względem stanu obecnego.

Co ciekawe, przyszłoroczny budżet Ukrainy nie przewiduje wydatków na wybory, które zgodnie z harmonogramem powinny się odbyć w październiku 2023 roku. Jeżeli jednak będzie wtedy nadal trwała wojna, to zostaną przełożone na późniejszy termin.

epravda.com.ua, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA