fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaUkraina chce uratować Europę przed brakiem energii

Ukraina chce uratować Europę przed brakiem energii

Władze Ukrainy oznajmiły, że 2,5-krotnie zwiększają eksport energii elektrycznej do Unii Europejskiej.

Do niedawna UE sprowadzała z Ukrainy 100 MW, a po wejściu w życie ostatnich ustaleń będzie to już 250 MW. Docelowo wartość ta ma sięgnąć 800 MW do końca obecnego roku. Władze w Kijowie deklarują, że obecnie mogą eksportować 1,69 GW, a po usprawnieniu niezbędnej infrastruktury może to być nawet 5 GW.

Decyzje w tej sprawie zapadły podczas spotkania w Brukseli ukraińskiego ministra energii Hermana Рalushchenko z Joachimem Vanzettą, szefem Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E).

Początkowo energia ma trafiać na Słowację i do Rumunii.

Ukraina zamierza podzielić się energią powstałą głównie w elektrowniach atomowych, z których pochodzi połowa jej produkcji w tym państwie. Natomiast w wyniku działań wojennych i ograniczenia działania krajowej gospodarki, zużycie energii jest mniejsze niż przed wybuchem konfliktu.

Energia ma pomóc Europie w poradzeniu sobie ze spodziewanymi trudnościami i brakami podczas zbliżającej się zimy, spowodowanymi ograniczeniem importu surowców energetycznych z Rosji.

kmu.gov.ua, world-nuclear-news.org, eurointegration.com.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA