fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatUkraina wydaje na wojnę 100 milionów dolarów dziennie

Ukraina wydaje na wojnę 100 milionów dolarów dziennie

Szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow przyznał, że każdy dzień prowadzenia przez jego kraj działań zbrojnych generuje koszty sięgające 100 milionów dolarów.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podkreśla, że bardzo ważne dla jego kraju są wpłaty ze strony darczyńców czy organizacji pozarządowych wspierających Kijów. Pozwalają one jednak na pokrycie zaledwie 3 proc. wydatków wojennych państwa.

Ukraina stawia na drony

Reszta, sięgająca równowartości 100 milionów dolarów dziennie, wydatków obronnych finansowana jest głównie dzięki zagranicznej pomocy płynącej z innych państw i instytucji finansowych oraz z kieszeni ukraińskich podatników.

W udzielonym wywiadzie minister przyznaje, że armia bardzo stawia na rozwój działań z wykorzystaniem dronów. Jego zdaniem na Ukrainie funkcjonuje 200 producentów podobnych urządzeń, a do eksploatacji zostało już dopuszczonych 30 modeli tego typu maszyn różnych rodzajów, tj. rozpoznawczych, szturmowych i kamikaze.

Korupcja przygniotła bohatera

Ołeksij Reznikow jest jednym z najważniejszych ludzi ukraińskiego rządu, który odpowiada za obronność kraju podczas trwającej wojny. Jego dotychczasowa postawa i praca budziła powszechny szacunek. W najbliższych dniach opuści jednak stanowisko szefa resortu obrony. Stanie się to po wykryciu szeregu nieprawidłowości w jego resorcie, a dotyczących korupcji i nieprawidłowości. W ich wyniku dochodziło do przypadków zawyżania ceny realizacji zamówień dla wojska, czy funkcjonowania masowego systemu przyjmowania łapówek przez urzędników za zwolnienia ze służby wojskowej.

ukrinform.net, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA