fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUkraina wydaje na wojnę 100 milionów dolarów dziennie

Ukraina wydaje na wojnę 100 milionów dolarów dziennie

Szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow przyznał, że każdy dzień prowadzenia przez jego kraj działań zbrojnych generuje koszty sięgające 100 milionów dolarów.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podkreśla, że bardzo ważne dla jego kraju są wpłaty ze strony darczyńców czy organizacji pozarządowych wspierających Kijów. Pozwalają one jednak na pokrycie zaledwie 3 proc. wydatków wojennych państwa.

Ukraina stawia na drony

Reszta, sięgająca równowartości 100 milionów dolarów dziennie, wydatków obronnych finansowana jest głównie dzięki zagranicznej pomocy płynącej z innych państw i instytucji finansowych oraz z kieszeni ukraińskich podatników.

W udzielonym wywiadzie minister przyznaje, że armia bardzo stawia na rozwój działań z wykorzystaniem dronów. Jego zdaniem na Ukrainie funkcjonuje 200 producentów podobnych urządzeń, a do eksploatacji zostało już dopuszczonych 30 modeli tego typu maszyn różnych rodzajów, tj. rozpoznawczych, szturmowych i kamikaze.

Korupcja przygniotła bohatera

Ołeksij Reznikow jest jednym z najważniejszych ludzi ukraińskiego rządu, który odpowiada za obronność kraju podczas trwającej wojny. Jego dotychczasowa postawa i praca budziła powszechny szacunek. W najbliższych dniach opuści jednak stanowisko szefa resortu obrony. Stanie się to po wykryciu szeregu nieprawidłowości w jego resorcie, a dotyczących korupcji i nieprawidłowości. W ich wyniku dochodziło do przypadków zawyżania ceny realizacji zamówień dla wojska, czy funkcjonowania masowego systemu przyjmowania łapówek przez urzędników za zwolnienia ze służby wojskowej.

ukrinform.net, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA