Ukraina zwróciła się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o „pełną listę urządzeń”, których potrzebuje do obsługi elektrowni jądrowych podczas wojny z Rosją – poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

budowa elektrowni atomowej koreańska firma - grafika wpisu

„Lista obejmuje urządzenia do pomiaru promieniowania, materiały ochronne, pomoc komputerową, systemy zasilania i generatory diesla” – napisał w oświadczeniu Rafael Grossi.

„Będziemy koordynować wdrażanie pomocy, jaką zapewni MAEA i jej państwa członkowskie, w tym dostarczając wymagany sprzęt bezpośrednio do ukraińskich obiektów jądrowych” – zaznaczył.

Ukraińcy dysponują 15 czynnymi reaktorami w czterech elektrowniach, z których siedem jest obecnie podłączonych do sieci, w tym dwa w zakładzie w Zaporożu, który jest obecnie kontrolowany przez Rosję.

Grossi powiedział, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nadal nie odbiera zdalnej transmisji danych z systemów monitorowania zainstalowanych w nieczynnej elektrowni w Czarnobylu. W przyszłym tygodniu Rossi ma odwiedzić tę elektrownię (siły rosyjskie zajęły wkrótce po inwazji na Ukrainę, i opuściły 31 marca). Powiedział, że przekaże sprzęt do monitorowania promieniowania oraz środki ochrony osobistej.

PAP

Poprzedni artykułWojna na Ukrainie – czy przyjdzie czas, aby nałożyć sankcje na Niemcy ?
Następny artykułNie mam pretensji do papieża