fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUkraina zacznie płacić Polsce za broń

Ukraina zacznie płacić Polsce za broń

Polska sprzeda Ukrainie kilkadziesiąt sztuk armatohaubic Krab, których wartość sięgnie 3 miliardów złotych.

Oznacza to największy kontrakt dla polskiego przemysłu zbrojeniowego od kilkudziesięciu lat. Wcześniej przekazaliśmy Ukrainie 18 Krabów, za które być może Warszawa uzyska refinansowanie ze strony Unii Europejskiej.

Porozumienie w tej kwestii zawarły władze obydwu państw na spotkaniu w Kijowie. Będzie ono dotyczyć trzech dywizjonów pojazdów, czyli 56 sztuk. Amunicję do nich dostarczy USA.

Autohaubice Krab są budowane w Hucie Stalowa Wola. Ich komponenty (podwozia i silniki) pochodzą z Korei Południowej i Niemiec, dlatego władze tych państw musiały też wydać zgodę na zawarcie transakcji.

Producenci broni zaczynają traktować konflikt na Ukrainie jako sposób na prezentację swojego sprzętu. Najlepszym tego przykładem jest sukces tureckiego drona TB2 Bayraktar.  Stał się niezwykle popularną i budzącą zainteresowanie kolejnych państw konstrukcją po sukcesach w atakach na rosyjskie oddziały.

Dziennik Gazeta Prawna

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA