fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatUkraina zaczyna wielką wyprzedaż państwowego majątku

Ukraina zaczyna wielką wyprzedaż państwowego majątku

Rząd w Kijowie realizuje program błyskawicznej i powszechnej prywatyzacji przedsiębiorstw należących do państwa.

W lipcu ukraiński parlament przyjął ustawę „o szybkiej prywatyzacji”. Znacznie uprościła ona wcześniej obowiązujące procedury i skróciła czas realizacji całego procesu ze 100 do 25 dni.

Z 3,5 tys. państwowych przedsiębiorstw 1,8 tys. jest w stanie upadłości i nie prowadzi żadnej działalności. Z tego 420 pierwszych już zostało przekazanych do sprzedaży przez organizujący przetargi Fundusz Mienia Państwowego.

Tylko w 2020 roku nierentowne molochy przyniosły straty na kwotę 51,3 miliarda hrywien.

Finalnie w rękach rządu ma pozostać ok. 100 z tych firm, które zostaną przekształcone w spółki. Chodzi tu o przedsiębiorstwa strategicznie istotne dla państwa, działające w sektorze m.in. kolejowym, energetycznym czy zbrojeniowym.

Zmniejszenie państwowego udziału w gospodarce było jednym z przedwyborczych postulatów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Władze mają nadzieję, że prywatyzacja pozwoli na odrodzenie i zwiększenie produkcji w objętych nią przedsiębiorstwach, a finalnie również na stworzenie nowych miejsc pracy. Prywatny kapitał ma w ten sposób przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki.

epravda.com.ua, me.gov.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA