fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŚwiatUkraina zaczyna wielką wyprzedaż państwowego majątku

Ukraina zaczyna wielką wyprzedaż państwowego majątku

Rząd w Kijowie realizuje program błyskawicznej i powszechnej prywatyzacji przedsiębiorstw należących do państwa.

W lipcu ukraiński parlament przyjął ustawę „o szybkiej prywatyzacji”. Znacznie uprościła ona wcześniej obowiązujące procedury i skróciła czas realizacji całego procesu ze 100 do 25 dni.

Z 3,5 tys. państwowych przedsiębiorstw 1,8 tys. jest w stanie upadłości i nie prowadzi żadnej działalności. Z tego 420 pierwszych już zostało przekazanych do sprzedaży przez organizujący przetargi Fundusz Mienia Państwowego.

Tylko w 2020 roku nierentowne molochy przyniosły straty na kwotę 51,3 miliarda hrywien.

Finalnie w rękach rządu ma pozostać ok. 100 z tych firm, które zostaną przekształcone w spółki. Chodzi tu o przedsiębiorstwa strategicznie istotne dla państwa, działające w sektorze m.in. kolejowym, energetycznym czy zbrojeniowym.

Zmniejszenie państwowego udziału w gospodarce było jednym z przedwyborczych postulatów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Władze mają nadzieję, że prywatyzacja pozwoli na odrodzenie i zwiększenie produkcji w objętych nią przedsiębiorstwach, a finalnie również na stworzenie nowych miejsc pracy. Prywatny kapitał ma w ten sposób przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki.

epravda.com.ua, me.gov.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA