fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatUkraina zwolni z pracy co trzeciego urzędnika

Ukraina zwolni z pracy co trzeciego urzędnika

Jednym z głównych założeń budżetu Ukrainy na przyszły rok jest drastyczna obniżka wydatków na administrację.

Przedstawiony przez ukraiński rząd projekt budżetu na przyszły rok zakłada zmniejszenie wydatków na aparat państwowy o 11 miliardów hrywien. Jednocześnie założono redukcję liczby osób zatrudnionych w urzędach o 30 procent.

Już w tym roku z pracą w administracji pożegnało się 8 tysięcy osób. Premier Denys Szmyhal zapowiada, że w roku 2023 będzie kilkadziesiąt tysięcy kolejnych podobnych rozstań.

Obecnie w ukraińskiej służbie publicznej jest 205 tysięcy etatów. Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi teraz audyt, którego celem jest optymalizacja pracy administracji. Jednym z narzędzi służących poprawie wydajności i efektywności ma być większe wykorzystanie nowych technologii i informatyzacja.

Rząd zamierza też scentralizować pewne funkcje w administracji, które obecnie są rozproszone. Chodzi m.in. o stworzenie jednej jednostki obsługującej księgowość, kwestie prawne, IT czy kadry, które będą obsługiwać swoje obszary całościowo, we wszystkich organach władzy.

Z obecnych 20 do 12 ma również zostać zmniejszona liczba ministerstw.

Od 2024 roku ma być też stopniowo ujednolicany system wynagrodzeń urzędników tak, aby ich pensje były konkurencyjne.

bykvu.com, ukrinform.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA