fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseUkraina żyje na koszt swoich sojuszników

Ukraina żyje na koszt swoich sojuszników

Niemal 40 procent zeszłorocznych przychodów ukraińskiego budżetu zostało sfinansowanych z międzynarodowej pomocy.

W 2022 roku do ukraińskiego budżetu wpłynęło prawie 1,5 bln hrywien. Z tego 31 proc. pochodziło z podatku VAT, prawie 18 proc. z podatku dochodowego, niecały 7 proc. z ceł i akcyzy. Największym źródłem środków była jednak pomoc międzynarodowa, która odpowiadała za prawie 38 proc. przychodów rządu w Kijowie.

Najbardziej hojnymi donatorami Ukrainy są Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, niemiecki bank KfW oraz rządy Kanady, Francji, Japonii i Włoch.

Wydatki sięgnęły poziomu 2,7 bln hrywien. Deficyt został pokryty z emisji obligacji o łącznej wartości 1,2 bln hrywien, z czego prawie połowa została przeznaczona na cele związane z prowadzonymi działaniami zbrojnymi.

Władze w Kijowie przygotowały uchwałę, która pozwoli na większą elastyczność w dysponowaniu funduszami związanymi z obronnością w obecnym roku. Nowe rozwiązania pozwolą rządowi na większą swobodę w dokonywaniu korekt wydatków, które mają odpowiadać aktualnym potrzebom i sytuacji związanej z wojną z Federacją Rosyjską.

Źródło: kmu.gov.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA