Niemal 40 procent zeszłorocznych przychodów ukraińskiego budżetu zostało sfinansowanych z międzynarodowej pomocy.

W 2022 roku do ukraińskiego budżetu wpłynęło prawie 1,5 bln hrywien. Z tego 31 proc. pochodziło z podatku VAT, prawie 18 proc. z podatku dochodowego, niecały 7 proc. z ceł i akcyzy. Największym źródłem środków była jednak pomoc międzynarodowa, która odpowiadała za prawie 38 proc. przychodów rządu w Kijowie.

Najbardziej hojnymi donatorami Ukrainy są Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, niemiecki bank KfW oraz rządy Kanady, Francji, Japonii i Włoch.

Wydatki sięgnęły poziomu 2,7 bln hrywien. Deficyt został pokryty z emisji obligacji o łącznej wartości 1,2 bln hrywien, z czego prawie połowa została przeznaczona na cele związane z prowadzonymi działaniami zbrojnymi.

Władze w Kijowie przygotowały uchwałę, która pozwoli na większą elastyczność w dysponowaniu funduszami związanymi z obronnością w obecnym roku. Nowe rozwiązania pozwolą rządowi na większą swobodę w dokonywaniu korekt wydatków, które mają odpowiadać aktualnym potrzebom i sytuacji związanej z wojną z Federacją Rosyjską.

Źródło: kmu.gov.ua

Poprzedni artykułPrezesi z niepokojem patrzą w przyszłość
Następny artykułJak mądrze przetrwać kryzysowe czasy?