fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUkraińcy coraz mniej zadowoleni z pracy w Polsce

Ukraińcy coraz mniej zadowoleni z pracy w Polsce

Nieznacznie spada odsetek Ukraińców, którzy są zadowoleni z pracy w Polsce. Większość z nich przeznacza jakąś część zarobku rodzinie, która mieszka na Ukrainie.

Na koniec 2023 r. 75 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy deklarowało, że jest zadowolonych z pracy w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez OTTO Workforce. Oznacza to, że w ciągu roku odsetek zadowolonych spadł o 3 pkt proc., a w ciągu dwóch lat – aż o 10 pkt proc.

Poziom zadowolenia Ukraińców z pracy w Polsce spada od 2017 r., kiedy to osiągnął 94 proc. (choć w 2021 r. zaobserwowano w tym obszarze wzrost zadowolenia).

Trzeba tutaj zaznaczyć, że dużą grupę pracowników tymczasowych stanowią uchodźcy, którzy zostali zmuszeni przez toczącą się wojnę do opuszczenia ojczyzny. W ich przypadku przyczyną spadku zadowolenia z pracy w Polsce może być niepewność co do zakończenia wojny i zmęczenie przedłużającym się pobytem w Polsce. Kolejną kwestią jest niedopasowanie strukturalne pracowników względem ofert pracy, bo wzrosła liczba kobiet pracujących w Polsce, a także rosnące koszty życia w naszym kraju

– powiedział Tomasz Dudek z OTTO Workforce.

Badanie OTTO Workforce wykazało, że 43 proc. pracowników z Ukrainy twierdzi, że pieniądze zarabiane w Polsce wystarczają im na utrzymanie się i podstawowe zakupy, a jedna czwarta może nawet zaoszczędzić i odłożyć pieniądze. Z kolei dla 22 proc. ankietowanych zarobki w Polsce nie wystarczają na spokojne utrzymanie w naszym kraju. Mimo to aż 56 proc. respondentów przekazuje część z zarobionych w Polsce pieniędzy rodzinie na Ukrainie, a połowa zadeklarowała, że przekazuje rodzinie do 20 proc. swojego wynagrodzenia. Z kolei niemal co trzeci badany przekazuje rodzinie w ojczyźnie od 20 do 30 proc. swojej wypłaty.

Źródło: OTTO Workforce
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA