fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajUkraińcy dostaną darmowe konta w bankach

Ukraińcy dostaną darmowe konta w bankach

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wezwał polskie banki do przygotowania oferty bezpłatnych usług przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy.

UKNF wystosował do banków stanowisko, w którym sygnalizuje potrzebę natychmiastowego wdrożenia oferty podstawowych usług płatniczych przeznaczonych dla uciekinierów z objętej wojną Ukrainy. Ma to im pomóc zarówno w funkcjonowaniu w naszym kraju oraz spełnieniu podstawowych potrzeb życiowych, jak i w możliwości otrzymania wsparcia finansowego.

W oczekiwanym przez UKNF pakiecie usług dla uchodźców mieści się:

  • podstawowy rachunek płatniczy pozwalający na wpłaty i wypłaty środków w gotówce i w formie transferów bezgotówkowych;
  • wydanie instrumentu płatniczego, czyli karty płatniczej, pozwalającej na realizację transakcji płatniczych na rachunku, w tym płatności przy użyciu terminali POS i wypłaty z bankomatów;
  • całkowite zwolnienie z opłat, w tym za prowadzenie rachunku czy wydanie lub używanie karty;
  • dokumentację umowną w polskiej, ukraińskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej oraz spełnienie wymagań silnego uwierzytelniania klienta.

Jednocześnie urząd zaapelował do banków o współpracę z instytucjami państwowymi i samorządowymi, w celu dotarcia ze swoją ofertą do przybywających Ukraińców.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA