fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUkraińcy dostaną darmowe konta w bankach

Ukraińcy dostaną darmowe konta w bankach

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wezwał polskie banki do przygotowania oferty bezpłatnych usług przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy.

UKNF wystosował do banków stanowisko, w którym sygnalizuje potrzebę natychmiastowego wdrożenia oferty podstawowych usług płatniczych przeznaczonych dla uciekinierów z objętej wojną Ukrainy. Ma to im pomóc zarówno w funkcjonowaniu w naszym kraju oraz spełnieniu podstawowych potrzeb życiowych, jak i w możliwości otrzymania wsparcia finansowego.

W oczekiwanym przez UKNF pakiecie usług dla uchodźców mieści się:

  • podstawowy rachunek płatniczy pozwalający na wpłaty i wypłaty środków w gotówce i w formie transferów bezgotówkowych;
  • wydanie instrumentu płatniczego, czyli karty płatniczej, pozwalającej na realizację transakcji płatniczych na rachunku, w tym płatności przy użyciu terminali POS i wypłaty z bankomatów;
  • całkowite zwolnienie z opłat, w tym za prowadzenie rachunku czy wydanie lub używanie karty;
  • dokumentację umowną w polskiej, ukraińskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej oraz spełnienie wymagań silnego uwierzytelniania klienta.

Jednocześnie urząd zaapelował do banków o współpracę z instytucjami państwowymi i samorządowymi, w celu dotarcia ze swoją ofertą do przybywających Ukraińców.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA