fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaBiznesUkraińcy otworzyli rekordową liczbę nowych firm

Ukraińcy otworzyli rekordową liczbę nowych firm

Mimo trwającej wojny nie zginął duch przedsiębiorczości wśród mieszkańców Ukrainy, którzy masowo decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej.

W czerwcu zarejestrowano na Ukrainie ponad 31 tysięcy nowych firm. Jest to wynik najlepszy od trzech lat, co oznacza, że nawet przed wybuchem wojny nie zakładano tylu przedsiębiorstw. Ostatni raz podobna liczba pojawiła się w połowie 2020 roku.

Ukraińcy chcą zarabiać na handlu i programowaniu

W pierwszej połowie obecnego roku Ukraińcy uruchomili prawie 134 tysiące biznesów, co stanowi już 70 proc. z sumy założonych firm przez cały rok 2022.

Najwięcej nowych przedsiębiorstw będzie się zajmować handlem detalicznym. Drugą z najczęściej wybieranych branż jest programowanie komputerowe, doradztwo i związana z nim działalność, a na trzecim miejscu są usługi indywidualne.

Gdzie są najlepsze warunki do prowadzenia biznesu?

Najwięcej firm założono w rejonach kijowskim, lwowskim i dniepropietrowskim.
Przez pierwsze pięć miesięcy obecnego roku do krajowego budżetu wpłynęło 15,2 miliarda hrywien. Według stanu z 1 czerwca na Ukrainie działa 2 miliony przedsiębiorstw.

ukrinform.net, opendatabot.ua

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA