fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesUkraińcy otworzyli rekordową liczbę nowych firm

Ukraińcy otworzyli rekordową liczbę nowych firm

Mimo trwającej wojny nie zginął duch przedsiębiorczości wśród mieszkańców Ukrainy, którzy masowo decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej.

W czerwcu zarejestrowano na Ukrainie ponad 31 tysięcy nowych firm. Jest to wynik najlepszy od trzech lat, co oznacza, że nawet przed wybuchem wojny nie zakładano tylu przedsiębiorstw. Ostatni raz podobna liczba pojawiła się w połowie 2020 roku.

Ukraińcy chcą zarabiać na handlu i programowaniu

W pierwszej połowie obecnego roku Ukraińcy uruchomili prawie 134 tysiące biznesów, co stanowi już 70 proc. z sumy założonych firm przez cały rok 2022.

Najwięcej nowych przedsiębiorstw będzie się zajmować handlem detalicznym. Drugą z najczęściej wybieranych branż jest programowanie komputerowe, doradztwo i związana z nim działalność, a na trzecim miejscu są usługi indywidualne.

Gdzie są najlepsze warunki do prowadzenia biznesu?

Najwięcej firm założono w rejonach kijowskim, lwowskim i dniepropietrowskim.
Przez pierwsze pięć miesięcy obecnego roku do krajowego budżetu wpłynęło 15,2 miliarda hrywien. Według stanu z 1 czerwca na Ukrainie działa 2 miliony przedsiębiorstw.

ukrinform.net, opendatabot.ua

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA