Zdecydowana większość Ukraińców, którzy opuścili swój kraj po rosyjskiej agresji, nie zamierza wrócić do ojczyzny.

Badanie w tej kwestii przeprowadziła Rada Praw Człowieka ONZ (UNHCR). Od 24 lutego, gdy Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, wyjechało z tego kraju 8,8 mln osób. 5,6 mln z nich nadal pozostaje poza granicami swojej ojczyzny.

UNHCR rozmawiało z niespełna 5 tysiącami tych uchodźców, którzy obecnie znajdują się w Polsce, Czechach, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Większość uchodźców w nieokreślonej przyszłości planuje powrót do swoich domów. 65 proc. stwierdza jednak, że w chwili obecnej chce pozostać w swoim obecnym miejscu przebywania, a 9 proc. zamierza udać się do innego państwa. 16 proc. Ukraińców przebywających poza granicami kraju planuje krótkie odwiedziny u krewnych i znajomych w swoim państwie w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy. Są to głównie mieszkańcy Kijowa i okolic tego miasta.

77 proc. ukraińskich uchodźców posiada wykształcenie wyższe lub średnie zawodowe i doświadczenie w pracy.

UNHCR zapewniło wsparcia dla 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Działania Rady sprowadzają się do zapewnienia pomocy finansowej, doradztwa prawnego, dystrybucji środków niezbędnych do przeżycia, zapewnienia bezpiecznych miejsc oraz szkolenia ratowników.

PAP, unhcr.org

Poprzedni artykułPrzygnębiająca prognoza NBP
Następny artykułBruksela każe przywrócić transport do Rosji