fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatUkraińcy chcą wracać do domu, ale jeszcze nie teraz

Ukraińcy chcą wracać do domu, ale jeszcze nie teraz

Zdecydowana większość Ukraińców, którzy opuścili swój kraj po rosyjskiej agresji, nie zamierza wrócić do ojczyzny.

Badanie w tej kwestii przeprowadziła Rada Praw Człowieka ONZ (UNHCR). Od 24 lutego, gdy Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, wyjechało z tego kraju 8,8 mln osób. 5,6 mln z nich nadal pozostaje poza granicami swojej ojczyzny.

UNHCR rozmawiało z niespełna 5 tysiącami tych uchodźców, którzy obecnie znajdują się w Polsce, Czechach, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Większość uchodźców w nieokreślonej przyszłości planuje powrót do swoich domów. 65 proc. stwierdza jednak, że w chwili obecnej chce pozostać w swoim obecnym miejscu przebywania, a 9 proc. zamierza udać się do innego państwa. 16 proc. Ukraińców przebywających poza granicami kraju planuje krótkie odwiedziny u krewnych i znajomych w swoim państwie w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy. Są to głównie mieszkańcy Kijowa i okolic tego miasta.

77 proc. ukraińskich uchodźców posiada wykształcenie wyższe lub średnie zawodowe i doświadczenie w pracy.

UNHCR zapewniło wsparcia dla 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Działania Rady sprowadzają się do zapewnienia pomocy finansowej, doradztwa prawnego, dystrybucji środków niezbędnych do przeżycia, zapewnienia bezpiecznych miejsc oraz szkolenia ratowników.

PAP, unhcr.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA