fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUkraińcy chcą wracać do domu, ale jeszcze nie teraz

Ukraińcy chcą wracać do domu, ale jeszcze nie teraz

Zdecydowana większość Ukraińców, którzy opuścili swój kraj po rosyjskiej agresji, nie zamierza wrócić do ojczyzny.

Badanie w tej kwestii przeprowadziła Rada Praw Człowieka ONZ (UNHCR). Od 24 lutego, gdy Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, wyjechało z tego kraju 8,8 mln osób. 5,6 mln z nich nadal pozostaje poza granicami swojej ojczyzny.

UNHCR rozmawiało z niespełna 5 tysiącami tych uchodźców, którzy obecnie znajdują się w Polsce, Czechach, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Większość uchodźców w nieokreślonej przyszłości planuje powrót do swoich domów. 65 proc. stwierdza jednak, że w chwili obecnej chce pozostać w swoim obecnym miejscu przebywania, a 9 proc. zamierza udać się do innego państwa. 16 proc. Ukraińców przebywających poza granicami kraju planuje krótkie odwiedziny u krewnych i znajomych w swoim państwie w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy. Są to głównie mieszkańcy Kijowa i okolic tego miasta.

77 proc. ukraińskich uchodźców posiada wykształcenie wyższe lub średnie zawodowe i doświadczenie w pracy.

UNHCR zapewniło wsparcia dla 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Działania Rady sprowadzają się do zapewnienia pomocy finansowej, doradztwa prawnego, dystrybucji środków niezbędnych do przeżycia, zapewnienia bezpiecznych miejsc oraz szkolenia ratowników.

PAP, unhcr.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA