fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajUkraińcy zostawiają w naszym kraju coraz więcej pieniędzy

Ukraińcy zostawiają w naszym kraju coraz więcej pieniędzy

W ciągu ostatniego roku ponad dwukrotnie wzrosła suma wydatków w sklepach i na usługi, które poczynili Ukraińcy w naszym kraju.

W pierwszym kwartale 2023 r. Ukraińcy wydali w Polsce 1,41 mld złotych – wynika z najnowszego raportu Personnel Service Polska. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Tegoroczny rezultat oznacza powrót do trendów sprzed wybuchu pandemii. Jak się bowiem okazuje, w latach 2014-2019 Ukraińcy wydawali w Polsce średnio 1,42 mld złotych, a rekordowy pod tym względem był rok 2017 z wydatkami rzędu 1,7 mld złotych. Najsłabiej było w szczycie pandemii, gdyż w pierwszym kwartale 2021 r. Ukraińcy wydali w Polsce 452,8 mln zł, a w 2022 r. – 647,2 mln zł.

Przytaczane przez Personnel Service dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w ciągu trzech miesięcy obecnego roku Ukraińcy przekroczyli granicę z Polską 3,74 mln razy, czyli o 9 proc. mniej niż rok temu (4,11 mln).

Ten ruch przekłada się bezpośrednio na wydatki Ukraińców w Polsce, które w pandemii zdecydowanie spadły, a teraz wracają do trendu wzrostowego. Wynika to z tego, że liczba Ukraińców w naszym kraju zaczyna się stabilizować i wynosi ok. 2 miliony. To poziom, który znamy sprzed pandemii, stąd powrót wydatków. Zakładamy utrzymanie się takiego stanu w kolejnych miesiącach

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkich cudzoziemców, to w sumie w pierwszym kwartale 2023 roku wydali oni 8,9 mld złotych, czyli o prawie 38 proc. więcej niż rok temu. Najwięcej wydali przekraczający granicę z Niemcami (62,9 proc.), a następnie z Czechami (23,7 proc.) oraz ze Słowacją (10,9 proc.). Dla porównania, odsetek wydatków zostawiony przez osoby przekraczające polską granicę z Rosją wyniósł tylko 0,1 proc.

Źródło: Personnel Service

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA