fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUkraińcy zostawiają w naszym kraju coraz więcej pieniędzy

Ukraińcy zostawiają w naszym kraju coraz więcej pieniędzy

W ciągu ostatniego roku ponad dwukrotnie wzrosła suma wydatków w sklepach i na usługi, które poczynili Ukraińcy w naszym kraju.

W pierwszym kwartale 2023 r. Ukraińcy wydali w Polsce 1,41 mld złotych – wynika z najnowszego raportu Personnel Service Polska. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Tegoroczny rezultat oznacza powrót do trendów sprzed wybuchu pandemii. Jak się bowiem okazuje, w latach 2014-2019 Ukraińcy wydawali w Polsce średnio 1,42 mld złotych, a rekordowy pod tym względem był rok 2017 z wydatkami rzędu 1,7 mld złotych. Najsłabiej było w szczycie pandemii, gdyż w pierwszym kwartale 2021 r. Ukraińcy wydali w Polsce 452,8 mln zł, a w 2022 r. – 647,2 mln zł.

Przytaczane przez Personnel Service dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w ciągu trzech miesięcy obecnego roku Ukraińcy przekroczyli granicę z Polską 3,74 mln razy, czyli o 9 proc. mniej niż rok temu (4,11 mln).

Ten ruch przekłada się bezpośrednio na wydatki Ukraińców w Polsce, które w pandemii zdecydowanie spadły, a teraz wracają do trendu wzrostowego. Wynika to z tego, że liczba Ukraińców w naszym kraju zaczyna się stabilizować i wynosi ok. 2 miliony. To poziom, który znamy sprzed pandemii, stąd powrót wydatków. Zakładamy utrzymanie się takiego stanu w kolejnych miesiącach

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkich cudzoziemców, to w sumie w pierwszym kwartale 2023 roku wydali oni 8,9 mld złotych, czyli o prawie 38 proc. więcej niż rok temu. Najwięcej wydali przekraczający granicę z Niemcami (62,9 proc.), a następnie z Czechami (23,7 proc.) oraz ze Słowacją (10,9 proc.). Dla porównania, odsetek wydatków zostawiony przez osoby przekraczające polską granicę z Rosją wyniósł tylko 0,1 proc.

Źródło: Personnel Service

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA