fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUkrainę bombardują drony powstałe na obrabiarkach z Tajwanu

Ukrainę bombardują drony powstałe na obrabiarkach z Tajwanu

Mimo międzynarodowych sankcji rosyjski przemysł zbrojeniowy pozyskuje sprzęt używany do konstrukcji części niezbędnych do budowy zaawansowanych dronów.

„Washington Post” opublikował informacje o obrabiarkach tajwańskiej produkcji, które są używane w rosyjskich fabrykach. Chodzi tu o zakład moskiewskiej firmy I Machine Technology, która oficjalnie chwali się współpracą z tajwańskimi partnerami. Amerykański dziennik dotarł do dokumentów, z których wynika, że rosyjska firma od początku 2023 roku sprowadziła z Tajwanu obrabiarki o wartości 20 milionów dolarów. Producenci z wyspy są dla tego przedsiębiorstwa najważniejszym partnerem handlowym. 

Wszystko wskazuje na to, że ta kooperacja łamała nałożone na Rosję międzynarodowe sankcje, których Tajwan jest uczestnikiem. 

Litwa jest oburzona

Większość z tych maszyn służy do produkcji części wykorzystywanych w produkcji dronów, które są używane podczas działań zbrojnych rosyjskiej armii na Ukrainie. 

Po publikacji powyższych informacji przez „Washington Post”, rząd Tajwanu zapowiedział podjęcie działań mających na celu ukrócenie podobnego procederu, m.in. 15-krotnie zwiększono karę, która może zostać nałożona na firmy łamiące sankcje. 

Wyrazy oburzenia tą sytuacją wyraziły władze Litwy. Współpraca tajwańskich firm z rosyjskim przemysłem obronnym jest dla nich tym bardziej bolesna, że ostatnie miesiące to czas dużego zbliżenia i poprawy relacji na linii Wilno – Tajpej

washingtonpost.com, lrt.lt, focustaiwan.tw

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA