fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatUkrainę bombardują drony powstałe na obrabiarkach z Tajwanu

Ukrainę bombardują drony powstałe na obrabiarkach z Tajwanu

Mimo międzynarodowych sankcji rosyjski przemysł zbrojeniowy pozyskuje sprzęt używany do konstrukcji części niezbędnych do budowy zaawansowanych dronów.

„Washington Post” opublikował informacje o obrabiarkach tajwańskiej produkcji, które są używane w rosyjskich fabrykach. Chodzi tu o zakład moskiewskiej firmy I Machine Technology, która oficjalnie chwali się współpracą z tajwańskimi partnerami. Amerykański dziennik dotarł do dokumentów, z których wynika, że rosyjska firma od początku 2023 roku sprowadziła z Tajwanu obrabiarki o wartości 20 milionów dolarów. Producenci z wyspy są dla tego przedsiębiorstwa najważniejszym partnerem handlowym. 

Wszystko wskazuje na to, że ta kooperacja łamała nałożone na Rosję międzynarodowe sankcje, których Tajwan jest uczestnikiem. 

Litwa jest oburzona

Większość z tych maszyn służy do produkcji części wykorzystywanych w produkcji dronów, które są używane podczas działań zbrojnych rosyjskiej armii na Ukrainie. 

Po publikacji powyższych informacji przez „Washington Post”, rząd Tajwanu zapowiedział podjęcie działań mających na celu ukrócenie podobnego procederu, m.in. 15-krotnie zwiększono karę, która może zostać nałożona na firmy łamiące sankcje. 

Wyrazy oburzenia tą sytuacją wyraziły władze Litwy. Współpraca tajwańskich firm z rosyjskim przemysłem obronnym jest dla nich tym bardziej bolesna, że ostatnie miesiące to czas dużego zbliżenia i poprawy relacji na linii Wilno – Tajpej

washingtonpost.com, lrt.lt, focustaiwan.tw

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA