fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatUkraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.

 

Projekt przyszłorocznego budżetu przedstawił premier Denys Szmyhal.

Wydadzą dwa razy więcej niż mają z podatków

Projekt przyszłorocznego budżetu Ukrainy przedstawił premier Denys Szmyhal. Zgodnie z  założeniami przychody sięgną poziomu 1,56 bln, a wydatki 3,1 bln hrywien. Z tego na obronność i prowadzone działania wojenne zostanie przekazane 1,68 bln hrywien, czyli wszystkie przychody podatkowe państwa. Jest to kwota o 113 mld hrywien większa niż w roku obecnym i zakłada zwiększenie środków przeznaczanych na zakup dronów, amunicji czy rakiet.

Deficyt budżetowy ma być pokryty z pożyczek i dotacji otrzymywanych przez Kijów od innych państw i organizacji międzynarodowych. Ma on sięgnąć poziomu 20 proc. wartości PKB, co oznacza spadek z 27 proc. notowanych w obecnym roku.

Rośnie pensja minimalna i gospodarka

Zwiększone zostaną też wydatki na edukację, służbę zdrowia i programy socjalne, w tym przede wszystkim na wsparcie kombatantów.

Władze deklarują, że nie przewidują w przyszłym roku podniesienia poziomu podatków. Podwyżce ulegnie natomiast wysokość pensji minimalnej – do kwoty 8 tys. hrywien (929 złotych) miesięcznie.

Kijów planuje, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku sięgnie 5 proc. PKB, co oznacza, że będzie on większy niż np. w Polsce, gdzie władze prognozują jego wysokość na 3 proc.

Reuter, ukrinform.net, kmu.gov.ua
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA