fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUkraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.

 

Projekt przyszłorocznego budżetu przedstawił premier Denys Szmyhal.

Wydadzą dwa razy więcej niż mają z podatków

Projekt przyszłorocznego budżetu Ukrainy przedstawił premier Denys Szmyhal. Zgodnie z  założeniami przychody sięgną poziomu 1,56 bln, a wydatki 3,1 bln hrywien. Z tego na obronność i prowadzone działania wojenne zostanie przekazane 1,68 bln hrywien, czyli wszystkie przychody podatkowe państwa. Jest to kwota o 113 mld hrywien większa niż w roku obecnym i zakłada zwiększenie środków przeznaczanych na zakup dronów, amunicji czy rakiet.

Deficyt budżetowy ma być pokryty z pożyczek i dotacji otrzymywanych przez Kijów od innych państw i organizacji międzynarodowych. Ma on sięgnąć poziomu 20 proc. wartości PKB, co oznacza spadek z 27 proc. notowanych w obecnym roku.

Rośnie pensja minimalna i gospodarka

Zwiększone zostaną też wydatki na edukację, służbę zdrowia i programy socjalne, w tym przede wszystkim na wsparcie kombatantów.

Władze deklarują, że nie przewidują w przyszłym roku podniesienia poziomu podatków. Podwyżce ulegnie natomiast wysokość pensji minimalnej – do kwoty 8 tys. hrywien (929 złotych) miesięcznie.

Kijów planuje, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku sięgnie 5 proc. PKB, co oznacza, że będzie on większy niż np. w Polsce, gdzie władze prognozują jego wysokość na 3 proc.

Reuter, ukrinform.net, kmu.gov.ua
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA