Ukraiński konglomerat zbrojeniowy Ukroboronprom zwiększył podczas wojny kilkukrotnie swoją produkcję i zapowiada dalsze rozszerzenie działalności.

Ukroboronprom skupia przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem różnego rodzaju broni i amunicji dla ukraińskiego wojska. W 2022 roku ilość produkowanego sprzętu była 5-8 razy większa niż w roku poprzednim. Stało się to mimo zniszczenia podczas działań wojennych niektórych zakładów oraz konieczności przeniesienia kolejnych w bezpieczniejsze regiony kraju, oddalone od obszarów działań armii.

Konglomerat utworzył też mobilne zespoły naprawcze, które remontują zepsuty i uszkodzony sprzęt bezpośrednio na froncie. W ten sposób realizowanych jest 90-95 proc. niezbędnych napraw. Od ataku Rosji na Ukrainę zginęło – podczas wykonywania swoich zadań służbowych – 10 pracowników Ukroboronpromu.

W ostatnich dniach Ukroboronprom poinformował, że rozpoczął budowę pocisków artyleryjskich we współpracy z jednym z krajów Europy Środkowej.

– Realizacja tego projektu to pierwszy efekt naszej wspólnej współpracy z krajem należącym do NATO. Na pociskach się nie skończy i wkrótce pokażemy inne produkty realizowane z państwami partnerskimi – powiedziała rzeczniczka konglomeratu, Natalia Sad.

Reuters

Poprzedni artykułPotężne państwo zwiększy cztery razy ilość energii pozyskiwanej z węgla
Następny artykułCzy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?