fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaBiznesUkraiński biznes toczy wojnę na dwa fronty: z Rosją i z korupcją

Ukraiński biznes toczy wojnę na dwa fronty: z Rosją i z korupcją

Federacja Pracodawców Ukrainy zaapelowała do rządu w Kijowie o podjęcie zdecydowanych działań, których celem będzie walka z korupcją wśród państwowych funkcjonariuszy.

Firmy skupione w największej ukraińskiej organizacji przedsiębiorców twierdzą, że korupcja w ich państwie osiągnęła niespotykaną skalę. Stojący na czele federacji Dmytro Oleynyk mówi, że prześladowanie firm przez wymiar sprawiedliwości fałszywymi sprawami karnymi nabrało charakteru systemowego. Przez stosowanie wymuszeń i środków przymusu odbierane są dobra przedsiębiorców.

Zdaniem Oleynyka jest widoczne istnienie grup składających się z prokuratorów, policjantów i sędziów, którzy prowadzą skoordynowane działania wymierzone w ludzi biznesu i ich majątki.

Federacja Pracodawców Ukrainy zapowiada stworzenie rejestru, w którym pojawią się nazwiska osób, które dopuszczają się nadużyć wymierzonych w firmy.

Dmytro Oleynyk twierdzi, że trwa właśnie druga fala emigracji ukraińskich przedsiębiorców z kraju. Pierwsza rozpoczęła się po ataku Rosji w zeszłym roku. Obecna spowodowana jest trudnościami w prowadzeniu działalności wynikającymi ze skorumpowanego systemu biurokratycznego, który utrudnia funkcjonowanie firm.

Federacja przedsiębiorców uważa, że bezprawne działania wymiaru sprawiedliwości negatywnie wpływają na zdolności obronne całego kraju, który cały czas stawia czoła rosyjskiej agresji.

Od 2016 roku obowiązywały na Ukrainie zasady, zgodnie z którymi państwowi funkcjonariusze byli zobowiązani do ujawniania swoich majątków. Miało to na celu zminimalizowanie zjawiska przyjmowania niedozwolonych korzyści majątkowych. Normy te zostały zawieszone po rozpoczęciu wojny, aby zapewnić ochronę urzędników narażonych na represje ze strony Rosji. Teraz rozważane jest przywrócenie chociaż częściowej jawności.

Międzynarodowe instytucje finansowe udzielające pomocy Ukrainie również coraz częściej domagają się realnych działań rządu w Kijowie, które zwiększą przejrzystość życia publicznego.

fru.ua, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA