fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesUkraiński operator pocztowy wejdzie do Polski

Ukraiński operator pocztowy wejdzie do Polski

Największy ukraiński operator pocztowy Nowa Poszta już we wrześniu 2022 r. ma otworzyć w Polsce swój pierwszy oddział – poinformowały wiadomoscihandlowe.pl, które powołują się na ukraińskiego „Forbesa”.

Według Dymitra Verguna, dyrektora Nowej Poszty, pierwszy polski oddział powstanie w Warszawie, ale do końca 2022 r. kolejne placówki będą działały już we wszystkich większych miastach naszego kraju. Wiadomoscihandlowe.pl tłumaczą, że Nowa Poszta to potentat ukraińskiego rynku usług pocztowych i można go porównać do polskiego InPostu.

„W 2021 r. Ukraińcy wysłali za pośrednictwem tej firmy 372 mln paczek (+14 proc.), kilkakrotnie więcej niż przez państwową Ukrposztę. Firma zajmuje 65 proc. rynku przesyłek pocztowych, Ukrposhta – do 25 proc., Meest – do 3 proc.” – wyliczono w artykule.

Jeśli chodzi o przychody Nowej Poszty, to w 2021 r. były one o ponad 20 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 16,9 mld hrywien. To o prawie 7 mld hrywien więcej niż wyniósł przychód głównego konkurenta – Ukrposhty.

Wejście Nowej Poszty do Polski nie powinno być zaskoczeniem, gdyż ukraiński potentat miał już plany międzynarodowej ekspansji w przeszłości, ale zostały one zaburzone przez rosyjską napaść na Ukrainę. Dotychczas Nowa Poszta zaczęła działalność tylko w Mołdawii, gdzie świadczy usługi kurierskie oraz posiada ok. 20 oddziałów i 130 urzędów pocztowych.

Teraz Nowa Poszta ma zamiar skupić się na zagranicznych rynkach, w których przebywa duża liczba Ukraińców. Dlatego też pierwszym celem ukraińskiego operatora pocztowego będzie właśnie Polska.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA