fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesUkraińskie firmy przeniosą się do Polski

Ukraińskie firmy przeniosą się do Polski

Kilkanaście firm z Ukrainy przygotowuje się do relokacji do Polski. Największym ich zainteresowaniem cieszą się województwa: dolnośląskie, lubuskie i łódzkie.

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak powiedział, że już w listopadzie powinny zapaść decyzje ws. relokacji dużych zagranicznych firm z Ukrainy do Polski. Prowadzone są też rozmowy z koncernami, które wycofały się z Rosji. Mowa tutaj o kilkunastu podmiotach.

– Mam nadzieję, że jeszcze ten rok przyniesie bardzo dobre wieści, jeśli chodzi o duże inwestycje zagraniczne w Polsce – powiedział Grzegorz Piechowiak.

Poza Polską, duże koncerny z Ukrainy, jako potencjalne lokalizacje rozważają też m.in. Czechy, Rumunię czy Słowację. Decydujące będą tutaj nie tylko infrastruktura lub bliskość kontrahentów oraz rynków zbytu, ale przede wszystkim koszty, zwłaszcza energii i pracy. Atutem Polski na pewno jest wykształcenie pracowników.

– Jeśli chodzi o ceny energii, to mimo wszystko jesteśmy konkurencyjni. Co do kosztów pracy, to przegrywamy np. z Rumunią czy Bułgarią – zaznaczył wiceminister.

Największym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów z Ukrainy cieszą się województwa dolnośląskie, lubuskie i łódzkie. Mają one korzystne położenie, ale też gęstość zaludnienia. Pod uwagę jest też brana odległość od samej Ukrainy. Według wiceministra Piechowiaka firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce to przedsiębiorstwa innowacyjne, wysoce zautomatyzowane i o wysokiej jakości produkcji.

Polska jest też atrakcyjniejszym celem inwestycji ze względu na perspektywę budowy elektrowni atomowej. W opinii wiceszefa resortu rozwoju i technologii zwiększa to naszą konkurencyjność.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA