fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesUkraińskie firmy przeniosą się do Polski

Ukraińskie firmy przeniosą się do Polski

Kilkanaście firm z Ukrainy przygotowuje się do relokacji do Polski. Największym ich zainteresowaniem cieszą się województwa: dolnośląskie, lubuskie i łódzkie.

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak powiedział, że już w listopadzie powinny zapaść decyzje ws. relokacji dużych zagranicznych firm z Ukrainy do Polski. Prowadzone są też rozmowy z koncernami, które wycofały się z Rosji. Mowa tutaj o kilkunastu podmiotach.

– Mam nadzieję, że jeszcze ten rok przyniesie bardzo dobre wieści, jeśli chodzi o duże inwestycje zagraniczne w Polsce – powiedział Grzegorz Piechowiak.

Poza Polską, duże koncerny z Ukrainy, jako potencjalne lokalizacje rozważają też m.in. Czechy, Rumunię czy Słowację. Decydujące będą tutaj nie tylko infrastruktura lub bliskość kontrahentów oraz rynków zbytu, ale przede wszystkim koszty, zwłaszcza energii i pracy. Atutem Polski na pewno jest wykształcenie pracowników.

– Jeśli chodzi o ceny energii, to mimo wszystko jesteśmy konkurencyjni. Co do kosztów pracy, to przegrywamy np. z Rumunią czy Bułgarią – zaznaczył wiceminister.

Największym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów z Ukrainy cieszą się województwa dolnośląskie, lubuskie i łódzkie. Mają one korzystne położenie, ale też gęstość zaludnienia. Pod uwagę jest też brana odległość od samej Ukrainy. Według wiceministra Piechowiaka firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce to przedsiębiorstwa innowacyjne, wysoce zautomatyzowane i o wysokiej jakości produkcji.

Polska jest też atrakcyjniejszym celem inwestycji ze względu na perspektywę budowy elektrowni atomowej. W opinii wiceszefa resortu rozwoju i technologii zwiększa to naszą konkurencyjność.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA