fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaTransportUkraińskie zboże przejedzie przez Polskę tylko pod specjalnym nadzorem

Ukraińskie zboże przejedzie przez Polskę tylko pod specjalnym nadzorem

Przedstawiciele władz Polski i Ukrainy ustalili zasady, na których będzie odbywał się transport zboża przez nasz kraj.

Do spotkania Henryka Kowalczyka i Mykoły Solskiego – szefów resortów rolnictwa Ukrainy i Polski doszło w Warszawie.

– Uzgodniliśmy dwa sposoby postępowania w przypadku tranzytu zboża z Ukrainy przez terytorium Polski – podsumował wzajemne ustalenia wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, na granicy polsko-ukraińskiej przewoźnicy zostaną zobowiązani do nakładania plomb na ciężarówki i wagony transportujące zboże przez nasz kraj. Nad realizacją tych postanowień będą czuwać funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Z transportów zmierzających do polskich portów zamknięcia będą zdejmowane w Gdańsku, Gdyni i w Świnoujściu. Gdy dostawy będą realizowane drogą lądową do innych krajów Unii Europejskiej, plomby zostaną usunięte w licencjonowanych punktach składowania znajdujących się w tych państwach.

Jeżeli dojdzie do złamania powyższych zasad, to Ukraina zobowiązuje się do wycofania nieprzestrzegających ustaleń spedytorów z dalszej realizacji transportów.

Przedstawiciele Warszawy i Kijowa podkreślają, że celem zmian w dotychczas obowiązujących procedurach jest zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności oraz wysokiej jakości eksportowanych towarów.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA