fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaZdrowieUkraińskie zboże szkodliwe dla ludzi?

Ukraińskie zboże szkodliwe dla ludzi?

Polscy rolnicy apelują do rządu o ograniczenie importu zboża „technicznego” z Ukrainy.

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych do Polski z Ukrainy trafia zboże i rzepak, które nie są produkowane zgodnie z wymogami stawianymi przez Komisję Europejską. Rodzi to nie tylko ryzyko zdrowotne dla konsumentów, ale też jest nieuczciwe względem polskich rolników, którzy muszą funkcjonować według rygorystycznych przepisów unijnych.

„Zboża sprowadzane z Ukrainy mogą zawierać pozostałości szkodliwych pestycydów, które są zabronione w Unii Europejskiej” – wskazuje w swoim wniosku KRIR, podkreślając że nie wszystkie partie zboża i rzepaku trafiające do Polski są badane. „Z informacji uzyskiwanych od rolników wynika, że znaczne ilości zboża nazywanego „technicznym” trafiają na polski rynek, wypełniając miejsce zbóż od polskich producentów, którzy mają trudności ze zbytem swoich plonów. Napływ zbóż i rzepaku z Ukrainy, w odczuciu rolników, odbywa się w sposób niekontrolowany i może stanowić zagrożenie nie tylko dla producentów zbóż ale dla wszystkich konsumentów” – dodano w piśmie.

Jednocześnie przedstawiciele polskich rolników alarmują, że nawet niewielkie ilości szkodliwych substancji mogą być trujące dla konsumentów. Samorząd rolniczy sugeruje, aby wprowadzić kaucje zabezpieczające dla importerów zbóż z Ukrainy, które będą zwracane po wywiezieniu transportu z Polski.

W związku z powyższym KRIR wezwała premiera Mateusza Morawieckiego do podjęcia działań na rzecz polskich rolników i konsumentów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.
2 MIN CZYTANIA

Nowa fala regulowania zawodów

Rząd przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulujący warunki i zasady wykonywania 17 zawodów dotychczas nieuregulowanych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA