fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaZdrowieUkraińskie zboże szkodliwe dla ludzi?

Ukraińskie zboże szkodliwe dla ludzi?

Polscy rolnicy apelują do rządu o ograniczenie importu zboża „technicznego” z Ukrainy.

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych do Polski z Ukrainy trafia zboże i rzepak, które nie są produkowane zgodnie z wymogami stawianymi przez Komisję Europejską. Rodzi to nie tylko ryzyko zdrowotne dla konsumentów, ale też jest nieuczciwe względem polskich rolników, którzy muszą funkcjonować według rygorystycznych przepisów unijnych.

„Zboża sprowadzane z Ukrainy mogą zawierać pozostałości szkodliwych pestycydów, które są zabronione w Unii Europejskiej” – wskazuje w swoim wniosku KRIR, podkreślając że nie wszystkie partie zboża i rzepaku trafiające do Polski są badane. „Z informacji uzyskiwanych od rolników wynika, że znaczne ilości zboża nazywanego „technicznym” trafiają na polski rynek, wypełniając miejsce zbóż od polskich producentów, którzy mają trudności ze zbytem swoich plonów. Napływ zbóż i rzepaku z Ukrainy, w odczuciu rolników, odbywa się w sposób niekontrolowany i może stanowić zagrożenie nie tylko dla producentów zbóż ale dla wszystkich konsumentów” – dodano w piśmie.

Jednocześnie przedstawiciele polskich rolników alarmują, że nawet niewielkie ilości szkodliwych substancji mogą być trujące dla konsumentów. Samorząd rolniczy sugeruje, aby wprowadzić kaucje zabezpieczające dla importerów zbóż z Ukrainy, które będą zwracane po wywiezieniu transportu z Polski.

W związku z powyższym KRIR wezwała premiera Mateusza Morawieckiego do podjęcia działań na rzecz polskich rolników i konsumentów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA