fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeUkryte powody, dla których Facebook kupił Instagram

Ukryte powody, dla których Facebook kupił Instagram

Z poufnych dokumentów wynika, że Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, chciał zneutralizować konkurencję, poprzez wątpliwej etyki praktykę, którą stosuje wiele firm technologicznych, takich jak Amazon.

Był rok 2012. Twitter nadal można było uznać za rywala Facebooka. Ale decyzje biznesowe twórców Twittera nie były najlepsze. Najpierw nie wykupili serwisów, które mogłyby wzmocnić ich platformę. Za Instagram, który w tamtym czasie odnosił sukcesy wśród młodych ludzi, zaoferowali 500 milionów dolarów. Operacja zakończyła się fiaskiem. Kilka tygodni później Facebook kupił serwis za miliard dolarów. Dlaczego to zrobił? Aby go zneutralizować i zakończyć zawody. Przejąć kontrolę nad przyszłością, zgromadzić więcej władzy.

Poufne dokumenty, do których dotarł „The Verge” i „Bloomberg” potwierdzają prawdziwe intencje Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka. Był to czas, gdy firmie brakowało ruchu z urządzeń mobilnych, które obecnie są głównym źródłem dostępu do Internetu. W lutym 2012 roku wysłał e-mail do swojego dyrektora finansowego Davida Ebersmana, w którym zaproponował zakup mniejszych konkurencyjnych startupów, takich jak Instagram czy Path.

„Te firmy dopiero się rozwijają, ale są już znaczącymi markami i jeśli rozwiną się na dużą skalę, mogą być dla nas bardzo szkodliwe” – napisał. – „Biorąc pod uwagę, że uważamy, że nasza polityka jest dość agresywna, a na rynku dostępu z urządzeń mobilnych jesteśmy słabi, jestem ciekaw, czy powinniśmy wybrać jedną czy dwie z nich. Co myślisz?”.

Raport podkreśla: Instagram został kupiony, podobnie jak inne usługi, aby wyeliminować wszelkie oznaki konkurencji. Ebersman wymienia powody zakupu tych firm: zneutralizowanie konkurenta, zintegrowanie produktu w celu ulepszenia serwisu Facebooka. „To połączenie neutralizacji konkurenta i ulepszania Facebooka” – odpowiedział Zuckerberg. – „Gdy ktoś wygrywa na określonym rynku, trudno go zastąpić bez zaproponowania czegoś innego”.

Wiele lat później Zuckerberg próbował kupić Snapchat, aplikację, dzięki której efemeryczne wiadomości stały się modne. Po odmowie Facebook skopiował jedną z głównych funkcji Snapchata, czyli publikacje, które znikają po 24 godzinach. A teraz negocjuje z TikTokiem, globalnym zjawiskiem, które urzekło nowe pokolenia.

Te słowa wyszły na jaw w czasie przesłuchania w Kapitolu. I być może przez nerwy, sam Zuckerberg to przyznał: „Od początku wiedziałem, że Instagram jest konkurentem w mobilnej przestrzeni fotograficznej, ale było też wielu innych konkurentów” – powiedział Zuckerberg, wspominając, że instytucje regulacyjne zatwierdziły i dały zielone światło do przejęcia.

„Konkurujemy z firmami reprezentowanymi podczas tego przesłuchania (Amazon, Google i Apple), a także z wieloma innymi, które sprzedają reklamy i łączą ludzi” – dodał Zuckerberg, który ostrzegł, że Chiny nie podzielają amerykańskich wartości i stale powiększają swoją obecność w Internecie. Jest to standardowa praktyka w sektorze technologii. Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich.
Jeff Bezos, założyciel Amazona, również przyznał podczas tego samego przesłuchania, że zrealizował tę samą praktykę z Ring, firmą zajmującą się rozwiązaniami dla domu, kupując ją za około miliard dolarów.

Źródło: J.M. Sánchez/abc.es

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA