fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUłatwią uprawę konopi?

Ułatwią uprawę konopi?

Do sejmowej komisji rolnictwa trafił poselski projekt ustawy, który przewiduje uproszczenie uprawy konopi i maku w Polsce.

Chodzi o projekt zmiany o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jak mówił poseł sprawozdawca projektu Jarosław Sachajko (Kukiz15), projektowane przepisy mają zwiększyć uprawy konopi i maku w naszym kraju, przy jednoczesnym uwzględnieniu nadrzędnego celu, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii. Zgodnie z założeniem, uprawy takie mają być dozwolone na podstawie zgłoszenia ich do KOWR-u. Mak i konopie będzie można uprawiać na cele: energetyczne, weterynaryjne, paszowe, materiałów kompozytowych, rekultywacji gruntów, pszczelarskie, nawozowe i jako naturalne środki ochrony roślin.

Proponuje się również, aby mak i konopie włókniste mogły być uprawiane na potrzeby własne, potrzeby naukowo-badawcze oraz z przeznaczeniem do hodowli nowych odmian. Jarosław Sachajko z Kukiz15′ wyjaśnił, że „potrzeby własne” to wykorzystanie słomy do spalania, czy suszu na herbatę albo na tłoczenie na olej. Poseł dodał, że planuje się dodanie przepisu, który pozwoli na zwiększenie zawartości THC (substancji halucynogennej) w suchej masie konopi z 0,2 do 0,3 proc.

Aktualnie uprawa konopi i maku w Polsce jest pod kontrolą. Przepisy wymagają m.in. aby producent oraz skupujący mak lub konopie składał do wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) lub marszałków województw wniosek o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu tych roślin. Nowe propozycje znoszą te wymogi i wprowadzają wymóg zgłoszenia wniosku do KOWR-u. Poza tym, obecnie powierzchnię upraw maku i konopi określa Sejmik województwa, co znacznie ogranicza możliwości rozwoju krajowej biogospodarki. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek i rozszerzają katalog celów, do jakich mogą być wykorzystywane uprawy.

Posłowie rozpoczęli jedynie dyskusję nad projektem, który wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, a ta ma czas na wyrażenie swojej opinii do 24 grudnia br.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA