fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesUłatwią uprawę konopi?

Ułatwią uprawę konopi?

Do sejmowej komisji rolnictwa trafił poselski projekt ustawy, który przewiduje uproszczenie uprawy konopi i maku w Polsce.

Chodzi o projekt zmiany o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jak mówił poseł sprawozdawca projektu Jarosław Sachajko (Kukiz15), projektowane przepisy mają zwiększyć uprawy konopi i maku w naszym kraju, przy jednoczesnym uwzględnieniu nadrzędnego celu, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii. Zgodnie z założeniem, uprawy takie mają być dozwolone na podstawie zgłoszenia ich do KOWR-u. Mak i konopie będzie można uprawiać na cele: energetyczne, weterynaryjne, paszowe, materiałów kompozytowych, rekultywacji gruntów, pszczelarskie, nawozowe i jako naturalne środki ochrony roślin.

Proponuje się również, aby mak i konopie włókniste mogły być uprawiane na potrzeby własne, potrzeby naukowo-badawcze oraz z przeznaczeniem do hodowli nowych odmian. Jarosław Sachajko z Kukiz15′ wyjaśnił, że „potrzeby własne” to wykorzystanie słomy do spalania, czy suszu na herbatę albo na tłoczenie na olej. Poseł dodał, że planuje się dodanie przepisu, który pozwoli na zwiększenie zawartości THC (substancji halucynogennej) w suchej masie konopi z 0,2 do 0,3 proc.

Aktualnie uprawa konopi i maku w Polsce jest pod kontrolą. Przepisy wymagają m.in. aby producent oraz skupujący mak lub konopie składał do wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) lub marszałków województw wniosek o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu tych roślin. Nowe propozycje znoszą te wymogi i wprowadzają wymóg zgłoszenia wniosku do KOWR-u. Poza tym, obecnie powierzchnię upraw maku i konopi określa Sejmik województwa, co znacznie ogranicza możliwości rozwoju krajowej biogospodarki. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek i rozszerzają katalog celów, do jakich mogą być wykorzystywane uprawy.

Posłowie rozpoczęli jedynie dyskusję nad projektem, który wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, a ta ma czas na wyrażenie swojej opinii do 24 grudnia br.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA