fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesUłatwią uprawę konopi?

Ułatwią uprawę konopi?

Do sejmowej komisji rolnictwa trafił poselski projekt ustawy, który przewiduje uproszczenie uprawy konopi i maku w Polsce.

Chodzi o projekt zmiany o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jak mówił poseł sprawozdawca projektu Jarosław Sachajko (Kukiz15), projektowane przepisy mają zwiększyć uprawy konopi i maku w naszym kraju, przy jednoczesnym uwzględnieniu nadrzędnego celu, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii. Zgodnie z założeniem, uprawy takie mają być dozwolone na podstawie zgłoszenia ich do KOWR-u. Mak i konopie będzie można uprawiać na cele: energetyczne, weterynaryjne, paszowe, materiałów kompozytowych, rekultywacji gruntów, pszczelarskie, nawozowe i jako naturalne środki ochrony roślin.

Proponuje się również, aby mak i konopie włókniste mogły być uprawiane na potrzeby własne, potrzeby naukowo-badawcze oraz z przeznaczeniem do hodowli nowych odmian. Jarosław Sachajko z Kukiz15′ wyjaśnił, że „potrzeby własne” to wykorzystanie słomy do spalania, czy suszu na herbatę albo na tłoczenie na olej. Poseł dodał, że planuje się dodanie przepisu, który pozwoli na zwiększenie zawartości THC (substancji halucynogennej) w suchej masie konopi z 0,2 do 0,3 proc.

Aktualnie uprawa konopi i maku w Polsce jest pod kontrolą. Przepisy wymagają m.in. aby producent oraz skupujący mak lub konopie składał do wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) lub marszałków województw wniosek o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu tych roślin. Nowe propozycje znoszą te wymogi i wprowadzają wymóg zgłoszenia wniosku do KOWR-u. Poza tym, obecnie powierzchnię upraw maku i konopi określa Sejmik województwa, co znacznie ogranicza możliwości rozwoju krajowej biogospodarki. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek i rozszerzają katalog celów, do jakich mogą być wykorzystywane uprawy.

Posłowie rozpoczęli jedynie dyskusję nad projektem, który wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, a ta ma czas na wyrażenie swojej opinii do 24 grudnia br.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA