fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaUłatwienia dla działalności nieewidencjonowanej

Ułatwienia dla działalności nieewidencjonowanej

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji przygotowała projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, która wprowadza zmiany w różnych obszarach. Nie tylko w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt wprowadza m.in. roczną – w miejsce miesięcznej – kwotę przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Zamiast obowiązującej aktualnie miesięcznej kwoty wynoszącej 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia proponuje się roczną kwotę wynoszącą 9-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Wzięto pod uwagę postulaty przedsiębiorców

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy: „zmiana ta jest odpowiedzią na postulaty, w których wskazywano, że aktualnie obowiązująca regulacja uniemożliwia prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej wielu osobom (np. rękodzielnikom, rzemieślnikom), które na wytworzenie określonych wyrobów potrzebują więcej czasu aniżeli miesiąc (uzyskując za nie następnie cenę wyższą niż określony aktualnie w ustawie miesięczny limit), czy też takim, które przez dłuższy okres czasu wytwarzają wyroby sprzedawane następnie w krótkim okresie czasu (np. ozdoby świąteczne)”.

Skrócony okres karencji

Ponadto w projekcie skrócono – z 60 do 24 miesięcy – okres „karencji”, który musi upłynąć od zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej do podjęcia tzw. działalności nieewidencjonowanej, a także od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia do skorzystania z tzw. ulgi na start w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Działalność nieewidencjonowana i ulga na start są instrumentami, które mają zachęcać do podejmowania działalności zarobkowej.

Projekt ustawy proponuje też obniżenie stawki podatku VAT na odzież i obuwie
dziecięce – z 23 do 5 proc. W uzasadnieniu czytamy, że na stosowanie obniżonej stawki VAT na te produkty nie pozwalały wcześniej przepisy Unii Europejskiej, które zostały zmienione.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA