fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesUłatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej

Ułatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej

Ministerstwo Rozwoju i Konsultacji skierowało do uzgodnień i konsultacji kolejny pakiet ułatwień dla przedsiębiorców.

Nowy pakiet przygotowany przez MRiT ma za zadanie poprawić środowisko prawne i instytucjonalne dla firm. Konsultacje i uzgodnienia w sprawie propozycji resortu potrwają do 4 maja 2023 r.

– Zmiany ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności w Polsce na różnych etapach rozwoju firmy – od podjęcia decyzji o jej prowadzeniu, przez cały cykl funkcjonowania, aż do momentu przekazania firmy następcom prawnym – zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef resortu zapewnił, że przygotowane propozycje to efekt dialogu z przedsiębiorcami. Zmiany zakładają stworzenie jednego aktu prawnego zawierającego zmiany w kilkudziesięciu ustawach, dla których ideą przewodnią jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców.

W proponowanym pakiecie zmian pojawiły się cztery filary: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach oraz przyjazne prawo gospodarcze. W pierwszym filarze rząd chce ułatwić młodym ludziom rozpoczynanie kariery zawodowej oraz działalności gospodarczej, a w drugim zmniejszyć wymogi administracyjne dla przedsiębiorców. Mowa tu głównie o ograniczeniu kontaktów z urzędnikami, np. przez zmniejszenie liczby wizyt w urzędach.

W przypadku usprawnienia sukcesji w firmach, MRiT chce obniżyć (z 85 do 75 proc.) procentowy udział spadkobierców niezbędnych do ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, a także wydłużyć zarząd sukcesyjny i umożliwić zarządcy sukcesyjnemu korzystanie z przejmowanego rachunku bankowego na takich samych zasadach jak przedsiębiorca.

Resort rozwoju chce też, żeby środowisko prawne było bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. W tym celu proponowana jest zasada „one in, one out” – wprowadzając jeden nowy obowiązek administracyjny projektodawca będzie dążył do zmniejszenia innego obowiązku. Do tego wprowadzona ma być ocena ex post przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje publiczne, a także zasada „dwóch terminów”, która zakłada, że przepisy prawa gospodarczego powinny wchodzić w życie pierwszego stycznia lub pierwszego czerwca danego roku.

Ostatnia propozycja zakłada opracowywanie cyklicznej polityki regulacyjnej, wedle której co 4 lata miałyby być określane priorytetowe działania zmierzające do poprawy otoczenia prawnego dla biznesu w Polsce.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA