fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesUłatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej

Ułatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej

Ministerstwo Rozwoju i Konsultacji skierowało do uzgodnień i konsultacji kolejny pakiet ułatwień dla przedsiębiorców.

Nowy pakiet przygotowany przez MRiT ma za zadanie poprawić środowisko prawne i instytucjonalne dla firm. Konsultacje i uzgodnienia w sprawie propozycji resortu potrwają do 4 maja 2023 r.

– Zmiany ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności w Polsce na różnych etapach rozwoju firmy – od podjęcia decyzji o jej prowadzeniu, przez cały cykl funkcjonowania, aż do momentu przekazania firmy następcom prawnym – zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef resortu zapewnił, że przygotowane propozycje to efekt dialogu z przedsiębiorcami. Zmiany zakładają stworzenie jednego aktu prawnego zawierającego zmiany w kilkudziesięciu ustawach, dla których ideą przewodnią jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców.

W proponowanym pakiecie zmian pojawiły się cztery filary: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach oraz przyjazne prawo gospodarcze. W pierwszym filarze rząd chce ułatwić młodym ludziom rozpoczynanie kariery zawodowej oraz działalności gospodarczej, a w drugim zmniejszyć wymogi administracyjne dla przedsiębiorców. Mowa tu głównie o ograniczeniu kontaktów z urzędnikami, np. przez zmniejszenie liczby wizyt w urzędach.

W przypadku usprawnienia sukcesji w firmach, MRiT chce obniżyć (z 85 do 75 proc.) procentowy udział spadkobierców niezbędnych do ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, a także wydłużyć zarząd sukcesyjny i umożliwić zarządcy sukcesyjnemu korzystanie z przejmowanego rachunku bankowego na takich samych zasadach jak przedsiębiorca.

Resort rozwoju chce też, żeby środowisko prawne było bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. W tym celu proponowana jest zasada „one in, one out” – wprowadzając jeden nowy obowiązek administracyjny projektodawca będzie dążył do zmniejszenia innego obowiązku. Do tego wprowadzona ma być ocena ex post przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje publiczne, a także zasada „dwóch terminów”, która zakłada, że przepisy prawa gospodarczego powinny wchodzić w życie pierwszego stycznia lub pierwszego czerwca danego roku.

Ostatnia propozycja zakłada opracowywanie cyklicznej polityki regulacyjnej, wedle której co 4 lata miałyby być określane priorytetowe działania zmierzające do poprawy otoczenia prawnego dla biznesu w Polsce.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA