fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesUłatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej

Ułatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej

Ministerstwo Rozwoju i Konsultacji skierowało do uzgodnień i konsultacji kolejny pakiet ułatwień dla przedsiębiorców.

Nowy pakiet przygotowany przez MRiT ma za zadanie poprawić środowisko prawne i instytucjonalne dla firm. Konsultacje i uzgodnienia w sprawie propozycji resortu potrwają do 4 maja 2023 r.

– Zmiany ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności w Polsce na różnych etapach rozwoju firmy – od podjęcia decyzji o jej prowadzeniu, przez cały cykl funkcjonowania, aż do momentu przekazania firmy następcom prawnym – zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef resortu zapewnił, że przygotowane propozycje to efekt dialogu z przedsiębiorcami. Zmiany zakładają stworzenie jednego aktu prawnego zawierającego zmiany w kilkudziesięciu ustawach, dla których ideą przewodnią jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców.

W proponowanym pakiecie zmian pojawiły się cztery filary: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach oraz przyjazne prawo gospodarcze. W pierwszym filarze rząd chce ułatwić młodym ludziom rozpoczynanie kariery zawodowej oraz działalności gospodarczej, a w drugim zmniejszyć wymogi administracyjne dla przedsiębiorców. Mowa tu głównie o ograniczeniu kontaktów z urzędnikami, np. przez zmniejszenie liczby wizyt w urzędach.

W przypadku usprawnienia sukcesji w firmach, MRiT chce obniżyć (z 85 do 75 proc.) procentowy udział spadkobierców niezbędnych do ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, a także wydłużyć zarząd sukcesyjny i umożliwić zarządcy sukcesyjnemu korzystanie z przejmowanego rachunku bankowego na takich samych zasadach jak przedsiębiorca.

Resort rozwoju chce też, żeby środowisko prawne było bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. W tym celu proponowana jest zasada „one in, one out” – wprowadzając jeden nowy obowiązek administracyjny projektodawca będzie dążył do zmniejszenia innego obowiązku. Do tego wprowadzona ma być ocena ex post przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje publiczne, a także zasada „dwóch terminów”, która zakłada, że przepisy prawa gospodarczego powinny wchodzić w życie pierwszego stycznia lub pierwszego czerwca danego roku.

Ostatnia propozycja zakłada opracowywanie cyklicznej polityki regulacyjnej, wedle której co 4 lata miałyby być określane priorytetowe działania zmierzające do poprawy otoczenia prawnego dla biznesu w Polsce.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA